








ABS Cyclone Aqua CA14400F50605 Intel Core i5-14400F Gaming Desktop PC
(4 reviews)
$1,198.80$1,320.009% OFF
In Stock
SKU: 5A56C721
Key Features:
#10 in Gaming Desktop PCABS+40 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #10 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA14400F50605 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | G.SKILL Ripjaws V Series 32GB (2 x 16GB) DDR4 3200 (PC4 25600) |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics | ZOTAC GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC 8GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold Power Supply |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | CPU ARGB Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | ASRock B760M-C/D4 |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Storage Spec | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | November 21, 2025 |
| Item Model Number | 5A56C721 |
Customer Reviews (4)
5.0
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.