









ABS Cyclone Aqua CA14700F5060TI5 Intel Core i7-14700F Gaming Desktop PC
(5 reviews)
$1,678.80$1,800.007% OFF
In Stock
SKU: 781F006D
Key Features:
#18 in Gaming Desktop PCABS+39 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #18 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA14700F5060TI5 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Delta RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics | PNY GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold |
| Case | Compucase 5F13 |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | GIGABYTE B760M C V3 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | January 14, 2026 |
| Item Model Number | 781F006D |
Customer Reviews (5)
5.0
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 7% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.