









ABS Cyclone Aqua CA225F5060 Intel Core Ultra 5 225F Gaming Desktop PC
(2 reviews)
$1,378.80$1,680.0018% OFF
In Stock
SKU: 477709B8
Key Features:
#72 in Gaming Desktop PCABS+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #72 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA225F5060 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Delta RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 MHz |
| Storage | Kingston SNV3S 1TB |
| Graphics | GIGABYTE WINDFORCE GeForce RTX 5060 8GB |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| Motherboard Name | GIGABYTE B860M DS3H WIFI6E |
| CPU Type | Intel Core Ultra 5 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 5 225F |
| L2 Cache Per CPU | 22 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | January 22, 2026 |
| Item Model Number | 477709B8 |
Customer Reviews (2)
3.5
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 18% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.