








ABS Cyclone Aqua CA265KF50703 Intel Core Ultra 7 265KF Gaming Desktop
(7 reviews)
$2,038.80$2,280.0011% OFF
In Stock
SKU: F0AAEF68
Key Features:
#11 in Gaming Desktop PCABS+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #11 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA265KF50703 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Business, Consumer, Content Creation, Education, Gaming, Work, Workstation |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265KF |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Delta RGB 32GB (2 x 16GB) 288-Pin PC RAM DDR5 6400 (PC5 51200) RAM |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 2TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics | ZOTAC Solid OC GeForce RTX 5070 12GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold Power Supply |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| Motherboard Name | ASUS B860M MAX GAMING AX |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265KF |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | December 10, 2025 |
| Item Model Number | F0AAEF68 |
Customer Reviews (7)
3.3
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.