










ABS Cyclone Aqua Gaming PC - Windows 11 - Intel Core 5 120 - Intel Arc A580 - 32GB DDR4 3200MHz - 1TB M.2 SSD
(1 reviews)
$1,018.80$1,200.0015% OFF
In Stock
SKU: 9F6D5741
Key Features:
#38 in Gaming Desktop PCABS+36 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #38 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA120A580 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core 5 processor 120 |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 18 MB L3 Cache |
| Memory | Patriot 32GB (4 x 8GB) DDR4 3200 MHz |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB |
| Graphics | ASRock Challenger Arc A580 8GB |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | ASRock B760M-C/D4 (BULK) |
| CPU Type | Intel Core 5 Processors (Series 1) |
| CPU Name | Intel Core 5 120 |
| L2 Cache Per CPU | 7.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 18 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel Arc A580 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 4 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | January 22, 2026 |
| Item Model Number | 9F6D5741 |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 15% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.