










ABS Cyclone Aqua Gaming PC - Windows 11 - Intel Core 5 Processor 120 - GeForce RTX 5060 - DLSS 4 - AI-Powered Performance - 32GB DDR4 - 1TB M.2 NVMe
(1 reviews)
$1,138.80$1,320.0014% OFF
In Stock
SKU: 83F1918D
Key Features:
#8 in Gaming Desktop PCABS+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #8 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA120F5060 |
| Part Number | CA120F5060 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Micro Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core 5 processor 120 (18M Cache, up to 4.50 GHz) |
| Memory | Patriot SIGNATURE PREMIUM 32GB (2 x 16GB) 288-Pin PC RAM DDR4 3200 |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics | PNY Dual Fan OC GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s |
| Power Supply | ATX2.0 650W 80+ Gold |
| Case | ABS Cyclone mATX Gaming Case |
| Cooling System | Montech ARGB CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | ASRock B760M-C/D4 (BULK) LGA 1700 Intel B760 Micro ATX Motherboard |
| CPU Type | Intel Core 5 Processors (Series 1) |
| CPU Name | Intel Core 5 120 |
| Turbo Frequency | 4.5GHz |
| L2 Cache Per CPU | 7.5MB |
| L3 Cache Per CPU | 18MB |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB (2 x 16GB) DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| SSD | 1TB PCIe |
| Dimensions H x W x D | 12.62" x 7.87" x 16.34" |
| First Listed on Newegg | September 18, 2025 |
| Item Model Number | 83F1918D |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.