









ABS Cyclone Aqua Gaming PC - Windows 11 - Intel Core i5-13400F - Intel Arc B580 12GB - 32GB DDR4 3200 - 1TB M.2 NVMe SSD - CA13400FB5803
(6 reviews)
$1,114.80$1,440.0023% OFF
In Stock
SKU: BF7F7B3F
Key Features:
#29 in Gaming Desktop PCABS+37 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #29 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Aqua |
| Model | CA13400FB5803 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core i5-13400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Vulcan Z 32GB (4 x 8GB) 288-Pin PC RAM DDR4 3200 (PC4 25600) |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe Internal SSD |
| Graphics | ASRock Challenger Arc B580 12GB GDDR6 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold Power Suppl |
| Case | Compucase 5F13 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | ARGB Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | ASRock B760M-C/D4 |
| CPU Type | Intel Core i5 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-13400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | Intel Arc B580 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Memory Spec | 8 GB x 4 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | December 05, 2025 |
| Item Model Number | BF7F7B3F |
Customer Reviews (6)
5.0
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βCurrently 23% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.