









ABS Cyclone Ruby Gaming PC - Windows 11 - AMD Ryzen 5 9600X - Radeon RX 9060 XT 16GB - 32GB DDR5 6000 - 1TB M.2 NVMe SSD - CR9600X9060XT
(8 reviews)
$1,558.80$1,800.0013% OFF
In Stock
SKU: D3D4FE5B
Key Features:
#5 in Gaming Desktop PCABS+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #5 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Ruby |
| Model | CR9600X9060XT |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | AMD Ryzen 5 9600X |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | Patriot Viper Venom 32GB (2 x 16GB) 288-Pin PC RAM DDR5 6000 (PC5 48000) |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 NVMe Internal SSD |
| Graphics | ASRock Challenger Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold Power Supply |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| Motherboard Name | ASUS B650EM MAX GAMING WIFI-GSI |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 9600X |
| L2 Cache Per CPU | 6 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| First Listed on Newegg | December 03, 2025 |
| Item Model Number | D3D4FE5B |
Customer Reviews (8)
4.8
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.