









ABS Cyclone Ruby Gaming PC - Windows 11 - AMD Ryzen 7 9700X - GeForce RTX 5060 - 32GB DDR5 6400 - 1TB M.2 NVMe SSD - CR9700X50602
(6 reviews)
$1,558.80$1,680.007% OFF
In Stock
SKU: 1781074E
Key Features:
#14 in Gaming Desktop PCABS+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #14 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Ruby |
| Model | CR9700X50602 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 9700X |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Delta RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB PCIe 4.0 x4 SSD |
| Graphics | MSI SHADOW GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W ATX2.0 80+ Gold, non-modular |
| Case | ABS Cyclone mATX Gaming Case Obsidian Black |
| Cooling System | Thermaltake UX200 SE |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | MSI PRO B850M-P WIFI |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9700X |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| First Listed on Newegg | July 24, 2025 |
| Item Model Number | 1781074E |
Customer Reviews (6)
4.5
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βCurrently 7% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.