









ABS Cyclone Ruby Gaming PC - Windows 11 - AMD Ryzen 7 9700X - GeForce RTX 5060 Ti - DLSS 4 - AI-Powered Performance - 32GB DDR5 6400MHz - 1TB M.2 SSD
(6 reviews)
$2,038.80$2,280.0011% OFF
In Stock
SKU: 259AB187
Key Features:
#60 in Gaming Desktop PCABS+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #60 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Cyclone Ruby |
| Model | CR9700X5060TI4 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | AMD Ryzen 7 9700X |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | Kingston FURY 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 MHz |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 1TB |
| Graphics | MSI Ventus GeForce RTX 5060 Ti 16GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Compucase CS650 650W 80+ Gold |
| Case | Compucase 5F13 Gaming Chassis |
| Cooling System | Cooler Master Hyper 212 Spectrum V3 CPU Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| Motherboard Name | ASRock B850M-C Bulk |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9700X |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | January 28, 2026 |
| Item Model Number | 259AB187 |
Customer Reviews (6)
4.5
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.