










ABS Kaze II Aqua KIIA285K5090 Intel Core Ultra 9 285K Gaming Desktop PC
(2 reviews)
$5,878.80$6,240.006% OFF
In Stock
SKU: E3DB6D45
Key Features:
#42 in Gaming Desktop PCABS+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #42 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Kaze II Aqua |
| Model | KIIA285K5090 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285K |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | Team T-Force Delta RGB 32GB (2 x 16GB) 288-Pin PC RAM DDR5 6400 (PC5 51200) |
| Storage | Patriot P400 Lite M.2 PCIe Gen 4 x4 SSD - 2TB |
| Graphics | MSI Ventus GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | MONTECH CENTURY II - 1050W High-End ATX Gaming Power Supply - 80 Plus Gold & Cybenetics Platinum - Fully Modular |
| Case | ABS KAZE II 5XA1 Custom ATX Gaming Case |
| Cooling System | ABS 360AIO ARGB Black Bulk |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z890 |
| Motherboard Name | GIGABYTE Z890 UD WIFI6E |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5090 |
| GPU Memory | 32 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | January 08, 2026 |
| Item Model Number | E3DB6D45 |
Customer Reviews (2)
5.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 2 reviews confirm quality.
- βCurrently 6% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.