









ABS Kaze II Ruby KIIR9800X3D5070TI AMD Ryzen 7 9800X3D Gaming Desktop PC
(6 reviews)
$2,938.80$3,240.009% OFF
In Stock
SKU: ED4BAF2C
Key Features:
#30 in Gaming Desktop PCABS+42 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Best Seller Ranking | #30 in Gaming Desktop PC |
| Brand | ABS |
| Series | Kaze II Ruby |
| Model | KIIR9800X3D5070TI |
| Part Number | KIIR9800X3D5070TI |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | Patriot Viper Venom 32GB (2 x 16GB) DDR5 6000 MHz |
| Storage | Kingston SNV3S M.2 2280 2TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics | MSI INSPIRE GeForce RTX 5070 Ti 16GB |
| Ethernet | 5G Ethernet |
| Power Supply | Gamdias HELIOS P2-850G 850W 80 PLUS GOLD |
| Case | ABS KAZE II 5XA1 |
| Cooling System | GAMDIAS AURA GL240 V2, 240mm AIO |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B850 |
| Motherboard Name | MSI PRO B850-P WIFI |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB |
| Storage Spec | Kingston SNV3S M.2 2280 2TB PCIe 4.0 x4 NVMe SSD |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| First Listed on Newegg | January 16, 2026 |
| Item Model Number | ED4BAF2C |
Customer Reviews (6)
3.2
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.