









ABS Stratos Aqua Gaming PC Powered by Asus - Windows 11 - Intel Core i9-14900KF - RTX 5070 Ti 16GB - DLSS 4 - AI-Powered Performance - 32GB DDR5 6400
(7 reviews)
$2,878.80$3,600.0020% OFF
In Stock
SKU: 91A9A9E2
Key Features:
ABSStratos II Aqua+39 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ABS |
| Department | ABS |
| Brand | ABS |
| Series | Stratos II Aqua |
| Model | SIIA14900KF5070Ti |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i9-14900KF |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | Kingston FURY 32GB (2 x 16GB) DDR5 6400 |
| Storage | Team Group NV5000 M.2 2280 2TB NVMe SSD |
| Graphics | ASUS PRIME GeForce RTX 5070 Ti 16GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | Gamdias HELIOS P2-850G 850W 80 PLUS GOLD |
| Case | ABS Stratos II MX220 |
| Cooling System | Bitspower SA-XLF240BK-AS All-in-One Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z790 |
| Motherboard Name | ASUS Z790 GAMING WIFI7 |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| L2 Cache Per CPU | 32 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6400 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| First Listed on Newegg | February 12, 2026 |
| Item Model Number | 91A9A9E2 |
Customer Reviews (7)
3.3
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 20% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.