




Acer DG.E2XAA.006 Predator PO3-640 Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 12th Gen i7-12700F Dodeca-core (12 Core) 2.10 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM -
$2,516.40
In Stock
SKU: FE180B1B
Key Features:
AcerPredator+16 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Acer America |
| Department | Acer America |
| Brand | Acer |
| Series | Predator |
| Model | Predator PO3-640 |
| Part Number | DG.E2XAA.006 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Processor | Intel Core i7-12700F 2.10 GHz |
| Memory | 16 GB RAM DDR4 SDRAM |
| Storage | 1 TB HDD - 1 TB PCI Express SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| CPU Type | Intel Core i7 12th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-12700F |
| CPU Base Frequency | 2.10GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3070 |
| SSD | 1TB |
| HDD | 1TB |
| First Listed on Newegg | July 19, 2023 |
| Item Model Number | FE180B1B |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Acer DG.E2XAA.006 Predator PO3-640 Gaming Desktop Computer β Intel Core i7 12th Gen i7-12700F Dodeca-core (12 Core) 2.10 GHz β 16 GB RAM DDR4 SDRAM β 1 TB HDD β 1 TB PCI Express SSD
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.