




Acer EK271 Gbi 27-in IPS FHD 1920 x 1080 120Hz 1ms Frameless Office Gaming Monitor with Ergonomic Tilt 1 x HDMI & 1 x VGA (HDMI Cable Included)
In Stock
SKU: FC8671CF
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | acer |
| Department | Monitors |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Glossy |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Display Type | LED |
| Display Technology | IPS, LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 250 lm |
| Color Gamut | 0.99 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS, Adaptive-Sync Support |
| Screen Size | 27 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 61.3D x 20.5W x 45.6H Centimetres |
| Item Weight | 7.72 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 Pixels |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Voltage | 240 Volts |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| 3d technology | no |
| Additional Features | Anti Glare Screen, Frameless, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Business |
| Colour | Black |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
| Shape | Flat |
| Brand | Acer |
| Model Number | EK271 Gbi |
| Model Name | Office |
| Country of Origin | China |
| Series Number | 1 |
| UPC | 195133265928 195133263641 |
| Manufacturer | Acer |
| Item height | 45.64 Centimetres |
| Warranty Description | 3 Year |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Item Model Number | FC8671CF |
About This Item
- ●Incredible Images. The EK271 27" monitor with 1920 x 1080 Full HD resolution in a 16:9 aspect ratio presents stunning, high quality images with excellent detail. The zero-frame design provides maximum visibility of the screen from edge-to-edge, while the stylish base, with its pattern of concentric circles, looks great wherever it’s placed.
- ●Adaptive-Sync Support. Get fast refresh rates thanks to the Adaptive-Sync Support product that matches the refresh rate of your monitor with your graphics card. The result is a smooth, tear-free experience in gaming and video playback applications.
- ●120Hz Refresh Rate. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting. The 120Hz refresh rate speeds up the frames per second to deliver smooth 2D motion scenes.
- ●Responsive!! Fast response time of 1ms enhanced gamers’ in-game experience. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting.
- ●ZeroFrame Design. With a EK271 monitor, you’ll want to see as much of the display as possible. Get more monitor real estate with the near bezel-less design, allowing you to see more and do more. The ZeroFrame design lets you place multiple monitors next to each other for a seamless, almost uninterrupted view.
- ●Stunning Images from Every Angle. Thanks to IPS technology, Acer’s EK271 monitor displays color accurately up to 178 degrees. Share what's on your screen with friends and family and colors stay true no matter what angle you're viewing from.
Customer Reviews (8)
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Incredible Images. The EK271 27" monitor with 1920 x 1080 Full HD resolution in a 16:9 aspect ratio presents stunning, high quality images with excellent detail. The zero-frame design provides maximum visibility of the screen from edge-to-edge, while the stylish base, with its pattern of concentric circles, looks great wherever it’s placed. Adaptive-Sync Support. Get fast refresh rates thanks to the Adaptive-Sync Support product that matches the refresh rate of your monitor with your graphics card. The result is a smooth, tear-free experience in gaming and video playback applications. 120Hz Refresh Rate. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting. The 120Hz refresh rate speeds up the frames per second to deliver smooth 2D motion scenes. Responsive!! Fast response time of 1ms enhanced gamers’ in-game experience. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting. ZeroFrame Design. With a EK271 monitor, you’ll want to see as much of the display as possible. Get more monitor real estate with the near bezel-less design, allowing you to see more and do more. The ZeroFrame design lets you place multiple monitors next to each other for a seamless, almost uninterrupted view. Stunning Images from Every Angle. Thanks to IPS technology, Acer’s EK271 monitor displays color accurately up to 178 degrees. Share what's on your screen with friends and family and colors stay true no matter what angle you're viewing from.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.4/5 by verified buyers — 8 reviews confirm quality.
- ✓Currently 21% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.