










Acer Gaming Desktop PC Predator Orion 7000 PO7-650-UR11 Intel Core i7-13700KF 32GB DDR5 2TB HDD 1TB PCIe SSD GeForce RTX 4080 Windows 11 Pro 64-bit
(1 reviews)
$4,785.60
In Stock
SKU: 217FCEB0
Key Features:
AcerPredator Orion 7000+57 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Acer America |
| Department | Acer America |
| Brand | Acer |
| Series | Predator Orion 7000 |
| Model | PO7-650-UR11 |
| Part Number | DG.E3BAA.001 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i7-13700KF 3.40 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 16-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 4400 |
| Storage | 1 TB M.2 PCIE SSD + 2 TB 7200 RPM SATA III HDD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4080 16GB GDDR6X |
| Ethernet | Killer Ethernet E3100G 10/100/1000 2.5G Ethernet LAN |
| Wireless Card | Intel Wireless Wi-Fi 6E AX211 (Gig+) supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including UL MU-MIMO |
| Power Supply | 1200W 80 Plus Platinum |
| Keyboard | Predator RGB Gaming Keyboard |
| Mouse | Predator RGB Gaming Mouse |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
| CPU Type | Intel Core i7 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-13700KF |
| CPU Base Frequency | 3.40GHz |
| L2 Cache Per CPU | 24 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 16-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6X |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 4400 |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 1TB PCIe |
| HDD | 2TB |
| Storage Spec | 1TB M.2 2280 PCIe Gen 4 SSD2TB 7200RPM SATA III Hard Drive |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Features | DTS X: Ultra Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Case Features | Brilliant ARGB Radiance, Tool-Less Design, EMI-Compliant Side Panel |
| Front USB | 1 x USB 3.2 (Type C) Gen 1 port (Up to 5Gbps) (Top)3 x USB 3.2 (Type-A) Gen 1 Port (Top) |
| Front Audio Ports | 2 x Audio Jacks (Top) |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 1.4a |
| Rear USB | 1 x USB 3.2 (Type C) Gen 2x2 port (Up to 20Gbps) (Rear)3 x USB 3.2 (Type-A) Gen 2 Ports (Rear)2 x USB 2.0 (Type A) Ports (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| Internal Bays | (1/2) 3.5" HDD2.5-inch USB 3.2 Gen2 Type-C Hotswap Drive Bay |
| PCI Slots Available/Total | (0/1) PCIe 5.0 x16(1/1) PCIe 4.0 x16 (wired as x4)(1/1) PCIe 4.0 x1(1/3) M.2, 1 x PCIe 4.0 |
| Mouse Type | Predator RGB Gaming Mouse |
| Keyboard Type | Predator RGB Gaming Keyboard |
| Dimensions H x W x D | 19.09" x 8.62" x 19.87" |
| Weight | 18.35 lbs. |
| Package Contents | DesktopPredator RGB Gaming Keyboard & Predator RGB Gaming MouseSee Through EMI-Compliant Tempered Glass PanelPower Cord |
| First Listed on Newegg | May 28, 2025 |
| Item Model Number | 217FCEB0 |
Customer Reviews (1)
1.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Acer Gaming Desktop PC Predator Orion 7000 PO7-650-UR11 Intel Core i7-13700KF 32GB DDR5 2TB HDD 1TB PCIe SSD GeForce RTX 4080 Windows 11 Pro 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.