








Acer N60-640-UR21 Intel Core i5-14400F Gaming Desktop PC
(8 reviews)
$1,258.80$1,440.0013% OFF
In Stock
SKU: 1EFCE63E
Key Features:
AcerN60-640-UR21+42 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Acer America |
| Department | Acer America |
| Brand | Acer |
| Model | N60-640-UR21 |
| Part Number | UD.P02AA.069 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB DDR5 |
| Storage | 1 TB PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650W - 80 Plus Gold |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L2 Cache Per CPU | 9.5 MB |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 3 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 2 x USB 3.2 Gen1 5 Gbps Type A Ports (Top) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b |
| Rear USB | 1 x USB 3.2 Gen2x2 20 Gbps, Type-C Port (Rear)1 x USB 3.2 Gen2 10 Gbps Type A Port (Rear)4 x USB 2.0 480 Mbps Ports (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| Internal Bays | PCIe 4.0 x4/x2 22100/2280 slot(s): 1PCIe 4.0 x4/x2 2280 slot(s): 1PCIe 3.0 x1 slot(s): 2 |
| PCI Slots Available/Total | M2 Slot (for SSD): 4- PCIe 4.0 x 16 slot(s): 1- PCIe 3.0, wired @ x4 slot(s): 2- PCIe 3.0, wired @ x1 slot(s): 12 x 3.5β and 2 x 2.5" |
| Dimensions H x W x D | 15.9" x 8.5" x 14.9" |
| Weight | 13.62 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 12, 2025 |
| Item Model Number | 1EFCE63E |
Customer Reviews (8)
4.4
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Acer Nitro 60 N60-640-UR21 Desktop, Intel Core i5-14400F 10-Core Processor (Up to 4.7 GHz), NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics (614 AI TOPS), 16 GB DDR5 Memory, 1 TB PCIe 4.0 NVMe SSD, Realtek Audio, Realtek 802.11ax, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.