










Acer N60-640-UR26 Intel Core i7-14700F Gaming Desktop PC
(8 reviews)
$1,834.80$2,040.0010% OFF
In Stock
SKU: 104A5F7A
Key Features:
#75 in Gaming Desktop PCAcer+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Acer America |
| Department | Acer America |
| Best Seller Ranking | #75 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Acer |
| Model | N60-640-UR26 |
| Part Number | UD.P02AA.068 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 |
| Storage | 2 TB PCIe 4.0 NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W - 80 Plus Gold |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Memory Slot Total | 4 |
| Memory Slot Available | 2 |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Front USB | 2 x USB 3.2 Gen1 5 Gbps Type A Ports (Top) |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1, 3 x DisplayPort 2.1 |
| Rear USB | 1 x USB 3.2 Gen2x2 20 Gbps, Type-C Port (Rear)1 x USB 3.2 Gen2 10 Gbps Type A Port (Rear)4 x USB 2.0 480 Mbps Ports (Rear) |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| Internal Bays | 1 x 3.5" and 2 x 2.5" |
| PCI Slots Available/Total | PCIe 4.0 x 16 slot(s): 1PCIe 3.0, wired @ x4 slot(s): 2PCIe 3.0, wired @ x1 slot(s): 1 |
| Dimensions H x W x D | 15.9" x 8.5" x 14.9" |
| Weight | 13.62 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 03, 2025 |
| Item Model Number | 104A5F7A |
Customer Reviews (8)
4.4
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Acer Nitro 60 N60-640-UR26 Desktop, Intel Core i7-14700F 20-Core Processor (Up to 5.4 GHz), NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics (791 AI TOPS), 32 GB DDR5 Memory, 2 TB PCIe 4.0 NVMe SSD, Realtek Audio, Realtek 802.11ax, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.