





Acer Nitro 50 N50-656-UR16 Gaming Desktop | Intel Core i7-14700F 20-Core Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 | 16GB DDR5 5600MHz | 1TB PCIe Gen 4 SSD
$1,970.40
In Stock
SKU: 38998277
Key Features:
AcerNitro+18 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Acer America |
| Department | Acer America |
| Brand | Acer |
| Series | Nitro |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i7 |
| CPU Base Frequency | 1.50GHz |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 4060 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB PCIe |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Case Features | ATX Tower |
| First Listed on Newegg | October 23, 2025 |
| Item Model Number | 38998277 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Acer Nitro 50 N50-656-UR16 Gaming Desktop | Intel Core i7-14700F 20-Core Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 | 16GB DDR5 5600MHz | 1TB PCIe Gen 4 SSD | Intel Wi-Fi 6E AX211 | Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.