










acer Nitro V Gaming Laptop | Intel Core i7-13620H Processor | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU | 15.6" FHD IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6 | Backlit KB...
In Stock
SKU: 7C6BAF32
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | acer |
| Department | Traditional Laptops |
| Beyond Performance | The Intel Core i7-13620H processor goes beyond performance to let your PC do even more at once. With a first-of-its-kind design, you get the performance you need to play, record and stream games with high FPS and effortlessly switch to heavy multitasking workloads like video, music and photo editing |
| AI-Powered Graphics | The state-of-the-art GeForce RTX 4050 graphics (194 AI TOPS) provide stunning visuals and exceptional performance. DLSS 3.5 enhances ray tracing quality using AI, elevating your gaming experience with increased beauty, immersion, and realism. |
| Visual Excellence | See your digital conquests unfold in vibrant Full HD on a 15.6" screen, perfectly timed at a quick 165Hz refresh rate and a wide 16:9 aspect ratio providing 82.64% screen-to-body ratio. Now you can land those reflexive shots with pinpoint accuracy and minimal ghosting. It's like having a portal to the gaming universe right on your lap. |
| Internal Specifications | 16GB DDR5 Memory (2 DDR5 Slots Total, Maximum 32GB); 1TB PCIe Gen 4 SSD |
| Stay Connected | Your gaming sanctuary is wherever you are. On the couch? Settle in with fast and stable Wi-Fi 6. Gaming cafe? Get an edge online with Killer Ethernet E2600 Gigabit Ethernet. No matter your location, Nitro V 15 ensures you're always in the driver's seat. With the powerful Thunderbolt 4 port, you have the trifecta of power charging and data transfer with bidirectional movement and video display in one interface. |
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.66 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Webcam Capability | No |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | Limited, International |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.26"L x 0.93"W x 9.44"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | Hdmi |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 165 |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Matte |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 5 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i7-13620H |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Brand | acer |
| Model Name | Nitro V |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | ANV15-52-76NK |
| Built-In Media | 135W AC Adapter, Key Chain, Laptop, Power Cord |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 195133308496 |
| Warranty Description | One-year International Travelers Limited Warranty (ITW) |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Ports | 7 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Model Number | 7C6BAF32 |
About This Item
- βBeyond Performance: The Intel Core i7-13620H processor goes beyond performance to let your PC do even more at once. With a first-of-its-kind design, you get the performance you need to play, record and stream games with high FPS and effortlessly switch to heavy multitasking workloads like video, music and photo editing
- βAI-Powered Graphics: The state-of-the-art GeForce RTX 4050 graphics (194 AI TOPS) provide stunning visuals and exceptional performance. DLSS 3.5 enhances ray tracing quality using AI, elevating your gaming experience with increased beauty, immersion, and realism.
- βVisual Excellence: See your digital conquests unfold in vibrant Full HD on a 15.6" screen, perfectly timed at a quick 165Hz refresh rate and a wide 16:9 aspect ratio providing 82.64% screen-to-body ratio. Now you can land those reflexive shots with pinpoint accuracy and minimal ghosting. It's like having a portal to the gaming universe right on your lap.
- βInternal Specifications: 16GB DDR5 Memory (2 DDR5 Slots Total, Maximum 32GB); 1TB PCIe Gen 4 SSD
- βStay Connected: Your gaming sanctuary is wherever you are. On the couch? Settle in with fast and stable Wi-Fi 6. Gaming cafe? Get an edge online with Killer Ethernet E2600 Gigabit Ethernet. No matter your location, Nitro V 15 ensures you're always in the driver's seat. With the powerful Thunderbolt 4 port, you have the trifecta of power charging and data transfer with bidirectional movement and video display in one interface.
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Beyond Performance: The Intel Core i7-13620H processor goes beyond performance to let your PC do even more at once. With a first-of-its-kind design, you get the performance you need to play, record and stream games with high FPS and effortlessly switch to heavy multitasking workloads like video, music and photo editing AI-Powered Graphics: The state-of-the-art GeForce RTX 4050 graphics (194 AI TOPS) provide stunning visuals and exceptional performance. DLSS 3.5 enhances ray tracing quality using AI, elevating your gaming experience with increased beauty, immersion, and realism. Visual Excellence: See your digital conquests unfold in vibrant Full HD on a 15.6" screen, perfectly timed at a quick 165Hz refresh rate and a wide 16:9 aspect ratio providing 82.64% screen-to-body ratio. Now you can land those reflexive shots with pinpoint accuracy and minimal ghosting. It's like having a portal to the gaming universe right on your lap. Internal Specifications: 16GB DDR5 Memory (2 DDR5 Slots Total, Maximum 32GB); 1TB PCIe Gen 4 SSD Stay Connected: Your gaming sanctuary is wherever you are. On the couch? Settle in with fast and stable Wi-Fi 6. Gaming cafe? Get an edge online with Killer Ethernet E2600 Gigabit Ethernet. No matter your location, Nitro V 15 ensures you're always in the driver's seat. With the powerful Thunderbolt 4 port, you have the trifecta of power charging and data transfer with bidirectional movement and video display in one interface.
Our Take
Looking for a reliable acer laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.