










Acer XZ320QU S3bmiiphx 31.5" 2K QHD | 2560 x 1440 | Curved Gaming Monitor | 180Hz Refresh | 1ms Response Time | 100,000,000:1 Contrast Ratio
In Stock
SKU: 3484C401
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | acer |
| Department | Monitors |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Display Type | VA |
| Display Technology | VA |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 250 Candela per Square Meter |
| Color Gamut | 0.72 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | AMD FreeSync Premium, High Resolution, Wide Color Gamut, High Contrast Ratio |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Item Dimensions D x W x H | 70.9D x 26.4W x 45.1H Centimetres |
| Item Weight | 12.35 Pounds |
| Resolution | 2K QHD |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, DisplayPort, HDMI |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| 3d technology | no |
| Additional Features | Anti Glare Screen, Built-In Speakers, Curved, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Colour | Black |
| Warranty Type | 3 Years Manufacturer Warranty |
| Shape | Curved |
| Brand | Acer |
| Model Number | UM.JX0AA.310 |
| Model Name | XZ320QU |
| Country of Origin | China |
| UPC | 195133307369 |
| Manufacturer | Acer |
| Item height | 45.13 Centimetres |
| Warranty Description | 3 Years |
| Power Consumption | 42 Watts |
| Voltage | 240 Volts |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Item Model Number | 3484C401 |
About This Item
- ●The Nitro 31.5" Curved Display with WQHD (2560 x 1440) resolution offers the sharpest picture quality and provides a perfect picture with a broader view. The zero-frame design does away with the thick frames found on conventional monitors freeing up precious screen space so you have more to look at from edge to edge.
- ●Say “goodbye” to stuttering and tearing. With AMD FreeSync Premium, the monitor’s frames are synced with the graphics card’s frames, which eliminates screen tearing and provide the smoothest gaming experience.
- ●The 180Hz refresh rate speeds up the frames per second to deliver an ultra-smooth 2D motion scenes. With a rapid refresh rate of 180Hz, Acer Monitors shorten the time it takes for frame rendering, lower input lag and provide gamers an excellent in-game experience.
- ●Fast response time of 1ms enhanced gamers’ in-game experience. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting.
- ●The Nitro XZ320Q has an ergonomically-designed stand with -5° to 20° tilt, +/- 15° swivel and a 3.94" height adjustment so you can always find that ideal viewing position.
- ●Let the game world surround you and fill your peripheral vision with its 1500R curved screen and cinematic 16:9 aspect ratio. There’s even more screen on offer thanks to the ZeroFrame, narrow-bezel design.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
The Nitro 31.5" Curved Display with WQHD (2560 x 1440) resolution offers the sharpest picture quality and provides a perfect picture with a broader view. The zero-frame design does away with the thick frames found on conventional monitors freeing up precious screen space so you have more to look at from edge to edge. Say “goodbye” to stuttering and tearing. With AMD FreeSync Premium, the monitor’s frames are synced with the graphics card’s frames, which eliminates screen tearing and provide the smoothest gaming experience. The 180Hz refresh rate speeds up the frames per second to deliver an ultra-smooth 2D motion scenes. With a rapid refresh rate of 180Hz, Acer Monitors shorten the time it takes for frame rendering, lower input lag and provide gamers an excellent in-game experience. Fast response time of 1ms enhanced gamers’ in-game experience. No matter the fast-moving action or any dramatic transitions will be all rendered smoothly without the annoying effects of smearing or ghosting. The Nitro XZ320Q has an ergonomically-designed stand with -5° to 20° tilt, +/- 15° swivel and a 3.94" height adjustment so you can always find that ideal viewing position. Let the game world surround you and fill your peripheral vision with its 1500R curved screen and cinematic 16:9 aspect ratio. There’s even more screen on offer thanks to the ZeroFrame, narrow-bezel design.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.