



ADAMANT CUSTOM 24-Core Liquid Cooled Media Workstation Gaming Desktop Computer PC Intel Core i9-13900K 3.0GHz Z690 TUF 32GB DDR5 2TB (2x1) NVMe SSD
In Stock
SKU: CF9CA9FE
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Adamant Custom |
| Department | Adamant Custom |
| Bays | Internal 2 x 3.5'', 2 x 2.5'' |
| Dimensions (DxWxH) | 453 x 230 x 466 mm |
| Rear | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2, 5 x USB 3.2 Gen 1 |
| Mid-Board | 1 x USB 3.2 Gen 2, 1 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0 |
| Read | Up to 3500 MB/sec | Write: Up to 3000 MB/sec |
| Brand | Adamant Custom |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Mid Tower |
| Color | Black |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i9 13th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-13900K |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB PCIe |
| HDD | 6TB |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Channels | 8 channels |
| First Listed on Newegg | December 22, 2022 |
| Item Model Number | CF9CA9FE |
About This Item
- βBays: Internal 2 x 3.5'', 2 x 2.5''
- βDimensions (DxWxH): 453 x 230 x 466 mm
- βRear: 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2, 5 x USB 3.2 Gen 1
- βMid-Board: 1 x USB 3.2 Gen 2, 1 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0
- βRead: Up to 3500 MB/sec | Write: Up to 3000 MB/sec
- βFront 1 x 120mm fan , Rear 1 x 120mm fan
- β1 x USB 3.1 Type-C, USB 3.0 port / Audio/Microphone jack
- βHigh quality Japanese main capacitor
- βUltra-quiet 140mm cooling fan with low noise level.
- βProtection Over Voltage, Under Voltage, Over Power and Short Circuit
- β4 x SATA 6Gb/s, 4 x M.2 connector
- βup to 5.80 GHz / 36 MB L3 Cache
- β24 Cores / 32 Threads
- βCache 128 MB / Interface SATA 6Gb/s
- βAudio Shielding, Dedicated audio PCB layers
- βPremium audio capacitors
- βOptical S/PDIF out
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CASE Corsair 4000D Tempered Glass White Front 1 x 120mm fan , Rear 1 x 120mm fan 1 x USB 3.1 Type-C, USB 3.0 port / Audio/Microphone jack Bays: Internal 2 x 3.5'', 2 x 2.5'' Dimensions (DxWxH): 453 x 230 x 466 mm PSU Thermaltake Smart 850W 80 PLUS Bronze Power Supply High quality Japanese main capacitor Ultra-quiet 140mm cooling fan with low noise level. Protection Over Voltage, Under Voltage, Over Power and Short Circuit MB TUF GAMING Z690 Series ATX Motherboard Rear: 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2, 5 x USB 3.2 Gen 1 Mid-Board: 1 x USB 3.2 Gen 2, 1 x USB 3.2 Gen 1, 2 x USB 2.0 4 x SATA 6Gb/s, 4 x M.2 connector RAM 32GB DDR5 High Performance Memory CPU 24-Core Intel Core i9-13900K 3.0GHz up to 5.80 GHz / 36 MB L3 Cache 24 Cores / 32 Threads 240mm Quiet Edition Water / Liquid CPU Cooler 2x M.2 SSD 1TB Samsung 980 PCI-Express 3.0x4 Read: Up to 3500 MB/sec | Write: Up to 3000 MB/sec HDD 6TB Storage Drive 128Mb Cache Cache 128 MB / Interface SATA 6Gb/s GPU nVidia Geforce RTX 4080 16GB AUDIO Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC Audio Shielding, Dedicated audio PCB layers Premium audio capacitors Optical S/PDIF out LAN 1 x Realtek 2.5Gb Ethernet w/TUF LANGuard Wi-Fi 6E 2x2 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) Supports 2.4 / 5GHz / Bluetooth v5.2 OS Windows 11 Home 64-bit
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.