





ADAMANT CUSTOM 24-Core Rendering Editing Modelling AI Learning Workstation Gaming Computer PC Intel Core Ultra 9 285K 3.7GHz Z890 EAGLE 192GB DDR5 RAM
$9,178.80
In Stock
SKU: 1D6938BC
Key Features:
2026Mid Tower+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Adamant Custom |
| Department | Adamant Custom |
| Release Year | 2026 |
| Form Factor | Mid Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Color | Black |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285K |
| CPU Socket Type | LGA 1851 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| Memory Capacity | 192GB DDR5 |
| Memory Slots Available/Total | 4 total |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| SSD | 4TB NVMe |
| HDD | 10TB |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| Audio Chipset | Integrated |
| Audio Channels | 7.1 channels |
| LAN Chipset | Integrated |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| RJ45 | 1 port |
| First Listed on Newegg | February 05, 2026 |
| Item Model Number | 1D6938BC |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ADAMANT CUSTOM 24-Core Rendering Editing Modelling AI Learning Workstation Gaming Computer PC Intel Core Ultra 9 285K 3.7GHz Z890 EAGLE 192GB DDR5 RAM 4TB NVMe PRO SSD 10TB HDD Nvidia Geforce RTX 5080
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.