










AKASO EK7000 4K30FPS 20MP WiFi Action Camera with EIS Ultra HD 131FT Waterproof Underwater Camera Remote Control 4X Zoom Support External Microphone Black
In Stock
SKU: 7A11E671
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | AKASO |
| Department | Action Cameras |
| 4K Ultra HD action camera | Professional 4K30Fps & 2.7K30Fps video with 20MP photos at up to 30 frames per second for incredible photos, which is 4 times the resolution of traditional HD cameras. |
| Smooth Stabilization | Built-in Electronic Image Stabilization (EIS) delivers steady and smooth videos. It can enable excellent footage even you or the object is in fast-moving. |
| 131ft waterproof camera | AKASO EK7000 is designed to withstand extreme environments, together with durable waterproof case. With the accessories, transform it for indoor and outdoor activities. |
| Wireless wrist remote control sports camera | With a wrist 2.4G remote, you can capture the world in an all-new way. Controlling the camera, framing shots or recording video is convenient. (THE REMOTE IS NOT WATERPROOF) |
| One package include all | The package includ all the sports accessories you needed - for surfing, skateboarding, canoeing, cycling, skiing and more, also with the waterproof case, you don't need to spend extra money to buy these combo kits. |
| SensorType | CMOS |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Colour | Black |
| Features | Waterproof |
| WaterResistanceLevel | Waterproof |
| Has Image Stabilization | Yes |
| Image stabilization | Digital |
| Form Factor | Compact |
| Battery Average Life | 90 minutes |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Style Name | Standard |
| Item Dimensions D x W x H | 2.3D x 5W x 3.8H Centimetres |
| Number of Batteries | 2 Lithium Ion batteries required. (included) |
| MaximumFocalLength | 3 Millimeters |
| MaximumAperture | 2 f |
| MinimumFocalLength | 1 Millimeters |
| LensType | Wide Angle |
| FocusType | Fixed Focus |
| DisplaySize | 2 Inches |
| Viewing Angle | 170 Degrees |
| Display Resolution Maximum | 4K UHD |
| Flash Memory Type | Internal flash memory |
| Flash Memory Speed Class | C10 |
| Flash Memory UHS Speed Class | [U1-U3] |
| Flash Memory Video Speed Class | V60 |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD/SDHC/SDXC |
| OpticalZoom | 4 x |
| FocalType | Digital |
| Brand | AKASO |
| ModelNumber | AKASO EK7000 |
| Camcorder Type | Action Camera |
| Model Name | AKASO EK7000 |
| NumberofIncludedCameras | Battery |
| Antenna Location | underwater activities, sporting events, outdoor adventures |
| AreBatteriesIncluded | Yes |
| Manufacturer | Akaso |
| UPC | 810082447385 |
| Manufacturer Contact Information | 4907 International Blvd Stes. 111-113 Frederick, Maryland 21703 United States Phone number: 3016707335 |
| Warranty Description | 2 year |
| VideoResolution | 1080p, 4K |
| Video Capture Format | MP4 |
| Effective Still Resolution | 20 MP |
| Shooting Modes | Landscape, Night, Sports, Time Lapse, Underwater |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Image Format | JPEG |
| White Balance Settings | Auto |
| File Format | JPEG |
| ExposureControl | Automatic |
| Effective Video Resolution | 3840 Pixels |
| Supported Audio Format | AAC |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet |
| Item Model Number | 7A11E671 |
About This Item
- β4K Ultra HD action camera: Professional 4K30Fps & 2.7K30Fps video with 20MP photos at up to 30 frames per second for incredible photos, which is 4 times the resolution of traditional HD cameras.
- βSmooth Stabilization: Built-in Electronic Image Stabilization (EIS) delivers steady and smooth videos. It can enable excellent footage even you or the object is in fast-moving.
- β131ft waterproof camera: AKASO EK7000 is designed to withstand extreme environments, together with durable waterproof case. With the accessories, transform it for indoor and outdoor activities.
- βWireless wrist remote control sports camera: With a wrist 2.4G remote, you can capture the world in an all-new way. Controlling the camera, framing shots or recording video is convenient. (THE REMOTE IS NOT WATERPROOF)
- βOne package include all: The package includ all the sports accessories you needed - for surfing, skateboarding, canoeing, cycling, skiing and more, also with the waterproof case, you don't need to spend extra money to buy these combo kits.
- βBuilt-in Wi-Fi & HDMI, edit & share your action in minutes: Just download App(AKASO GO) on your phone or tablet and connect with this action camera. Wi-Fi signal ranges up to 10 meters. MicroSD card is not included.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
4K Ultra HD action camera: Professional 4K30Fps & 2.7K30Fps video with 20MP photos at up to 30 frames per second for incredible photos, which is 4 times the resolution of traditional HD cameras. Smooth Stabilization: Built-in Electronic Image Stabilization (EIS) delivers steady and smooth videos. It can enable excellent footage even you or the object is in fast-moving. 131ft waterproof camera: AKASO EK7000 is designed to withstand extreme environments, together with durable waterproof case. With the accessories, transform it for indoor and outdoor activities. Wireless wrist remote control sports camera: With a wrist 2.4G remote, you can capture the world in an all-new way. Controlling the camera, framing shots or recording video is convenient. (THE REMOTE IS NOT WATERPROOF) Built-in Wi-Fi & HDMI, edit & share your action in minutes: Just download App(AKASO GO) on your phone or tablet and connect with this action camera. Wi-Fi signal ranges up to 10 meters. MicroSD card is not included. One package include all: The package includ all the sports accessories you needed - for surfing, skateboarding, canoeing, cycling, skiing and more, also with the waterproof case, you don't need to spend extra money to buy these combo kits.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.2/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 36% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.