










Alienware 16 Aurora Laptop AC16250-16-inch 16:10 WQXGA Display, Intel Core 7-240H Series 2, 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, Windows 11 Home, Onsite...
In Stock
SKU: 07C1685D
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Alienware |
| Department | Traditional Laptops |
| Brilliant display | Go deeper into games with a 16” 16:10 WQXGA display with 300 nits brightness. |
| Game changing graphics | Step into the future of gaming and creation with NVIDIA GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs, powered by NVIDIA Blackwell and AI. |
| Innovative cooling | A newly designed Cryo-Chamber structure focuses airflow to the core components, where it matters most. |
| Comfort focused design | Alienware 16 Aurora’s streamlined design offers advanced thermal support without the need for a rear thermal shelf. |
| Dell Services | 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely. |
| Color | Blue |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.5 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | No Fingerprint Reader |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | 1 Year Basic Onsite Service |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.45"L x 14.05"W x 0.89"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI, Usb Display Port |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 24 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Cell Type | Other Than Listed |
| Number Of Cells | 6 |
| Lithium-Battery Energy Content | 96 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Number of Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Processor Series | Intel Core 7 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 240H Series 2 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.2 GHz |
| Brand | Alienware |
| Model Name | Alienware 16 Aurora Laptop AC16250 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | LAC16250-7469BLU-PUS |
| Built-In Media | 180 Watt Adapter, Alienware 16 Aurora Laptop AC16250, Documentation, Power Cord |
| Manufacturer | Dell |
| UPC | 884116430469 |
| Warranty Description | 1-Year Basic Onsite Service |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | WQXGA |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | WQXGA |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Screen Finish | Matte |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11.be, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | 2x 2W speakers with Dolby Audio |
| Item Model Number | 07C1685D |
About This Item
- ●Brilliant display: Go deeper into games with a 16” 16:10 WQXGA display with 300 nits brightness.
- ●Game changing graphics: Step into the future of gaming and creation with NVIDIA GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs, powered by NVIDIA Blackwell and AI.
- ●Innovative cooling: A newly designed Cryo-Chamber structure focuses airflow to the core components, where it matters most.
- ●Comfort focused design: Alienware 16 Aurora’s streamlined design offers advanced thermal support without the need for a rear thermal shelf.
- ●Dell Services: 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Brilliant display: Go deeper into games with a 16” 16:10 WQXGA display with 300 nits brightness. Game changing graphics: Step into the future of gaming and creation with NVIDIA GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs, powered by NVIDIA Blackwell and AI. Innovative cooling: A newly designed Cryo-Chamber structure focuses airflow to the core components, where it matters most. Comfort focused design: Alienware 16 Aurora’s streamlined design offers advanced thermal support without the need for a rear thermal shelf. Dell Services: 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely.
Our Take
Looking for a reliable Alienware laptop or desktop? Vivabay curates computing options that balance performance and value. We compare specs, benchmarks, and real-world usage so you can pick the right machine for work, school, or creative projects.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.