







Alienware Aurora ACT1250 Gaming Desktop PC - Intel Core Ultra 7 265F 20-Core up to 5.3 GHz, 16GB DDR5 RAM, 1TB NVMe SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB,
$2,602.80
In Stock
SKU: AFDA4C57
Key Features:
DELLAlienware+38 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dell |
| Department | DELL |
| Brand | DELL |
| Series | Alienware |
| Model | Alienware Aurora ACT1250 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Color | Basalt Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Monitor | Monitor not included |
| Cooling System | Water |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| CPU Socket Type | LGA 1851 |
| GPU/VGA Type | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| GPU Memory | 8GB GDDR6 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Interface | PCI Express |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16 GB |
| Memory Speed | DDR5 5200 |
| Maximum Memory Supported | 96GB |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Touchscreen | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Video Ports | 1x HDMI, 3x DisplayPort |
| Mouse Type | Wired Mouse |
| Keyboard Type | Wired Keyboard |
| Package Type | Retail |
| First Listed on Newegg | May 29, 2025 |
| Item Model Number | AFDA4C57 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Alienware Aurora ACT1250 Gaming Desktop PC β Intel Core Ultra 7 265F 20-Core up to 5.3 GHz, 16GB DDR5 RAM, 1TB NVMe SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB, Liquid Cooling, Keyboard & Mouse, Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.