










Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 - Intel Core Ultra 7 265KF Processor, 32GB DDR5 RAM, 2TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 5070 Graphics, Liquid Cooled, Windows 11 Home, Onsite...
In Stock
SKU: 1F67B600
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Alienware |
| Department | Towers |
| Legend perfected | Modern design with a matte "basalt black" finish in an optimized chassis with customizable AlienFX lighting zones, including the striking stadium lighting. |
| Game changing graphics | Step into the future of gaming and creation with the NVIDIA GeForce RTX 5070 graphics powered by NVIDIA Blackwell architecture. |
| Marathon gaming unlocked | This high-performance technology ensures clean energy is consistently available, unleashing the top-level power of Intel Core Ultra 7 265KF processor as you game, livestream, and multi-task for hours on end. |
| 240mm heat exchanger | The 240mm heat exchanger, available on the optional CPU liquid cooling, heightens thermal resistance, ensuring temperatures stay consistently low during longer gaming sessions. |
| Total command | Alienware Command Center software allows you to create and edit AlienFX lighting across the ecosystem, choose and monitor your performance mode across distinct power states, and create custom gaming profiles for your whole library. |
| Dell Services | 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely. |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Specific Uses For Product | Everyday Use, Gaming, Multimedia |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | NVIDIA GeForce RTX 5070 graphics, 240mm heat exchanger, Alienware Command Center software |
| Optical Storage Device | None |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, Solid State Drive, USB 2.0, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2 |
| Power Consumption | 1000 Watts |
| Item Dimensions | 45.8 x 19.7 x 41.8 Centimetres |
| Item Weight | 15.37 kg |
| Specification Met | Energy Star |
| Video Output Interface | USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Style Name | RTX 5070 |
| Biometric Security Feature | No Fingerprint Reader |
| Cooling Method | Water |
| Compatible Devices | External Storage Drive, Game Controller, Headphone, Keyboard, Monitor, Mouse, Printer, Projector, Speaker |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
| Language | English |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Processor Count | 20 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.5 GHz |
| Human-Interface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-size QWERTY membrane keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Brand | Alienware |
| Model Number | DACT1250-7551BLK-PUS |
| Model Name | Dell Alienware Aurora ACT1250 Desktop |
| Built-In Media | Alienware Aurora Desktop ACT1250, Dell Wired Keyboard - KB216 - US English - Black, Dell Wired Mouse - MS116 - Black, Documentation, Power Cord |
| Processor Brand | Intel |
| Model Year | 2025 |
| CPU Model Number | 265KF |
| Country of Origin | Mexico |
| Video Processor | NVIDIA |
| UPC | 884116430551 |
| Item height | 16.46 inches |
| Manufacturer | Dell |
| Warranty Description | 1-Year Basic Onsite Service |
| Cache Memory Installed Size | 66 |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Memory Clock Speed | 5200 MHz |
| Display Type | No Display |
| Total Usb Ports | 10 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Speaker Description | Integrated High-Definition Performance Audio |
| Speaker Type | Built-in stereo speakers |
| Size | 16GB RAM | 512GB SSD, 32GB RAM | 1TB SSD, 32GB RAM | 2TB SSD, 64GB RAM | 1TB SSD, 64GB RAM | 2TB SSD, 64GB RAM | 4TB SSD |
| Color | Intel Ultra 5-225, Intel Ultra 7-265K |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Max Screen Resolution | 3840x2160 |
| Processor | 3.9 GHz intel_core_ultra_7 |
| RAM | 32 GB DDR5 |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Hard Drive | 4 TB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Graphics Card Ram Size | 32 GB |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Date First Available | August 12, 2025 |
| Brand | Dell |
| Operating System | Windows 11 |
| CPU Model | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Speed | 3.9 GHz |
| Cache Size | 36 GB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| Series | ECT |
| Item model number | 1250 |
| Item Weight | 38 pounds |
| Product Dimensions | 12.8 x 6.08 x 11.53 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12.8 x 6.08 x 11.53 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 20 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Flash Memory Size | 36 MB |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Optical Drive Type | SD-Card Reader |
| Item Model Number | 1F67B600 |
About This Item
- âLegend perfected: Modern design with a matte "basalt black" finish in an optimized chassis with customizable AlienFX lighting zones, including the striking stadium lighting.
- âGame changing graphics: Step into the future of gaming and creation with the NVIDIA GeForce RTX 5070 graphics powered by NVIDIA Blackwell architecture.
- âMarathon gaming unlocked: This high-performance technology ensures clean energy is consistently available, unleashing the top-level power of Intel Core Ultra 7 265KF processor as you game, livestream, and multi-task for hours on end.
- â240mm heat exchanger: The 240mm heat exchanger, available on the optional CPU liquid cooling, heightens thermal resistance, ensuring temperatures stay consistently low during longer gaming sessions.
- âTotal command: Alienware Command Center software allows you to create and edit AlienFX lighting across the ecosystem, choose and monitor your performance mode across distinct power states, and create custom gaming profiles for your whole library.
- âDell Services: 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely.
- âInformation on repairability for QuĂ©bec - From Dell Canada Inc. - to Quebec consumers. Dell does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary for maintenance or repair.
- âRenseignements sur la rĂ©parabilitĂ© au QuĂ©bec - De Dell Canada Inc. â Ă lâintention des consommateurs quĂ©bĂ©cois. Dell ne garantit pas la disponibilitĂ© des piĂšces de rechange, des services de rĂ©paration ou des renseignements nĂ©cessaires pour lâentretien ou la rĂ©paration.
- âăPremium Dell Performance with Intel Ultra Seriesă: Experience lightning-fast responsiveness with the Dell 2025 Most Recent Release Business Desktop, powered by the Intel Ultra 7-265K processor. With 20 cores, 20 threads, 36 Cache Memory and clock speeds up to 5.5 GHz, it delivers seamless multitasking and unparalleled productivity.
- âăHigh-Speed RAM & Ample Storageă: Configure your system with up to 64GB of DDR5 Memory for ultra-smooth multitasking and performance. Choose up to a 4TB PCIe M.2 SSD for blazing-fast boot times and generous storage capacity to easily handle large files and demanding applications.
- âăComprehensive Connectivity by Dellă: Stay connected with a versatile selection of ports, including SD-Card Reader, 4 USB 3.2 Gen 2, 3 USB 3.2 Gen 3, 1x USB-C, HDMI-in 1.4, HDMI-out 2.1, Display Port, Ethernet (RJ45), and a headphone/microphone combo jack. Wi-Fi 6 and Bluetooth combo ensure fast and reliable wireless connectivity for all your devices.
- âăReady for businessă: Keep your data secure with a hardware TPM security chip. And when you need to step away from your desk, simply secure your desktop using the built-in lock slot or padlock loop.
- âăMiscrosoft Powered Windows 11 with Accessoriesă : Run the latest applications with Windows 11, offering a user-friendly and efficient experience. The package includes both white wireless US English keyboard and mouse, completing your setup with Dellâs renowned attention to quality and style.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Legend perfected: Modern design with a matte "basalt black" finish in an optimized chassis with customizable AlienFX lighting zones, including the striking stadium lighting. Game changing graphics: Step into the future of gaming and creation with the NVIDIA GeForce RTX 5070 graphics powered by NVIDIA Blackwell architecture. Marathon gaming unlocked: This high-performance technology ensures clean energy is consistently available, unleashing the top-level power of Intel Core Ultra 7 265KF processor as you game, livestream, and multi-task for hours on end. 240mm heat exchanger: The 240mm heat exchanger, available on the optional CPU liquid cooling, heightens thermal resistance, ensuring temperatures stay consistently low during longer gaming sessions. Total command: Alienware Command Center software allows you to create and edit AlienFX lighting across the ecosystem, choose and monitor your performance mode across distinct power states, and create custom gaming profiles for your whole library. Dell Services: 1 Year Onsite Service provides support when and where you need it. Dell will come to your home, office, or location of choice, if an issue covered by Limited Hardware Warranty cannot be resolved remotely. Information on repairability for QuĂ©bec - From Dell Canada Inc. - to Quebec consumers. Dell does not guarantee the availability of replacement parts, repair services, or information necessary for maintenance or repair. Renseignements sur la rĂ©parabilitĂ© au QuĂ©bec - De Dell Canada Inc. â Ă lâintention des consommateurs quĂ©bĂ©cois. Dell ne garantit pas la disponibilitĂ© des piĂšces de rechange, des services de rĂ©paration ou des renseignements nĂ©cessaires pour lâentretien ou la rĂ©paration.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- âRated 4.6/5 by verified buyers â 13 reviews confirm quality.
- âCurrently 7% off the regular price â competitive pricing checked against major retailers.
- âFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- â30-day hassle-free returns â if it doesn't meet your expectations, send it back.