










Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 - Intel Core Ultra 7 265KF Processor, Air Cooled, NVIDIA GeForce RTX 5060Ti, 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD, 500W
$1,750.80$1,920.009% OFF
In Stock
SKU: 118564FE
Key Features:
AlienwareAlienware Aurora+24 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dell |
| Department | DELL |
| Brand | Alienware |
| Series | Alienware Aurora |
| Model | ACT1250 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 16 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Power Supply | 500W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 2x8GB |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | February 11, 2026 |
| Item Model Number | 118564FE |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 β Intel Core Ultra 7 265KF Processor, Air Cooled, NVIDIA GeForce RTX 5060Ti, 16GB DDR5 RAM, 1TB SSD, 500W Platinum Rated PSU, Win 11 Home β Clear Panel
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 9% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.