





Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 - Intel Core Ultra 7 265KF Processor, Liquid Cooled, NVIDIA GeForce RTX 5070, 32GB DDR5 RAM, 2TB SSD, 1000W
$2,632.80$2,760.005% OFF
In Stock
SKU: F47B59E7
Key Features:
AlienwareAlienware Aurora+15 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dell |
| Department | DELL |
| Brand | Alienware |
| Series | Alienware Aurora |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Gaming |
| Power Supply | 1000W |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Base Frequency | 3.30GHz |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 2TB |
| Case Features | Side Panel Window |
| First Listed on Newegg | October 23, 2025 |
| Item Model Number | F47B59E7 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Alienware Aurora Gaming Desktop ACT1250 β Intel Core Ultra 7 265KF Processor, Liquid Cooled, NVIDIA GeForce RTX 5070, 32GB DDR5 RAM, 2TB SSD, 1000W Platinum Rated PSU, Win 11 Home β Clear Panel
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 5% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.