










Alienware - Aurora Gaming Desktop - Intel Core Ultra 7 265F 2025 - 32GB Memory - NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB - 1TB Storage - Black
$1,798.80$2,158.8017% OFF
In Stock
SKU: F092C354
Key Features:
#50 in Gaming Desktop PCAlienware Aurora+24 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dell |
| Department | DELL |
| Best Seller Ranking | #50 in Gaming Desktop PC |
| Series | Alienware Aurora |
| Model | ACT1250 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR5 |
| Memory Capacity | 2x16GB |
| Memory Spec | 32 GB x 1 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | February 11, 2026 |
| Item Model Number | F092C354 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Dell Alienware β Aurora Gaming Desktop β Intel Core Ultra 7 265F 2025 β 32GB Memory β NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB β 1TB Storage β Black
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 17% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.