






Alienware Gaming Desktop PC Alienware Aurora Intel Core Ultra 9 285 32GB 1TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Home - DACT1250-9216BLU-PUS
$2,938.80$3,180.008% OFF
In Stock
SKU: E4BFA95A
Key Features:
AlienwareAlienware Aurora+21 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Dell |
| Department | DELL |
| Brand | Alienware |
| Series | Alienware Aurora |
| Model | DACT1250-9216BLU-PUS |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming, Home, Personal, Mainstream |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285 |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB |
| Storage | 1 TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Cooling System | Liquid Cooling |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core Ultra 9 (Series 2) |
| CPU Name | Intel Core Ultra 9 285 |
| L2 Cache Per CPU | 40 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | February 11, 2026 |
| Item Model Number | E4BFA95A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Alienware Gaming Desktop PC Alienware Aurora DACT1250-9216BLU-PUS Intel Core Ultra 9 285 32GB 1TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.