










Alienware Tri-Mode Wireless Gaming Headset AW725H - Wired/Wireless, Bluetooth 5.3, Audio Output - 20 Hz, Mini-Phone (3.5mm), Battery Talk Time Up to 55 Hrs (Bluetooth), Dark...
In Stock
SKU: 3EEB1738
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Alienware |
| Department | Headsets & Microphones |
| Designed for comfort | Featuring a 45mm-wide headband and an easy-to-adjust sliding suspension, unlock your optimal fit. |
| Immersive gaming audio | Equipped with Dolby Atmos, a technology capable of creating a three-dimensional audio environment, so you can play with precision. |
| Personalize your lighting | AlienFX syncs with Alienware Command Center* to provide a customizable array of RGB lighting. *AWCC support available on AWCC V6.4.X or later. |
| Hear every detail | 40mm Hi-Res Certified Drivers deliver a wider range of frequencies, ensuring you’ll catch every footstep crisply and clearly. |
| Brand | Alienware |
| Model Number | AW725H |
| Model Name | AW725H |
| Age Range Description | All |
| Country of Origin | China |
| Number of Items | 1 |
| Is Autographed | No |
| Series Number | 725 |
| UPC | 884116478379 |
| Global Trade Identification Number | 00884116478379 |
| Manufacturer | Dell |
| Item height | 4.4 inches |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Item Weight | 349 g |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 40 KHz |
| Frequency Range | 20Hz to 4,000Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Microphone Included |
| Compatible Devices | Gaming Consoles, Laptops, Mobile phones, Tablets, Television |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Colour | Dark Side of the Moon |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Remote |
| Battery Average Life | 55 Hours |
| Item Model Number | 3EEB1738 |
About This Item
- ●Designed for comfort: Featuring a 45mm-wide headband and an easy-to-adjust sliding suspension, unlock your optimal fit.
- ●Immersive gaming audio: Equipped with Dolby Atmos, a technology capable of creating a three-dimensional audio environment, so you can play with precision.
- ●Personalize your lighting: AlienFX syncs with Alienware Command Center* to provide a customizable array of RGB lighting. *AWCC support available on AWCC V6.4.X or later.
- ●Hear every detail: 40mm Hi-Res Certified Drivers deliver a wider range of frequencies, ensuring you’ll catch every footstep crisply and clearly.
- ●Spacious. Breathable. Soft. Boasting spacious ear cups and soft, memory foam pads covered in breathable fabric, long gaming sessions are a breeze.
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Designed for comfort: Featuring a 45mm-wide headband and an easy-to-adjust sliding suspension, unlock your optimal fit. Spacious. Breathable. Soft. Boasting spacious ear cups and soft, memory foam pads covered in breathable fabric, long gaming sessions are a breeze. Immersive gaming audio: Equipped with Dolby Atmos, a technology capable of creating a three-dimensional audio environment, so you can play with precision. Personalize your lighting: AlienFX syncs with Alienware Command Center* to provide a customizable array of RGB lighting. *AWCC support available on AWCC V6.4.X or later. Hear every detail: 40mm Hi-Res Certified Drivers deliver a wider range of frequencies, ensuring you’ll catch every footstep crisply and clearly.
Our Take
Alienware smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise — focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.3/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.
- ✓Tech products ship with full manufacturer warranty coverage.