






Amazon Basics Nonstick Rectangular Baking Bread Loaf Pan, 9.5 x 5 Inch, Set of 2, Gray
In Stock
SKU: 8E37B13A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Amazon Basics |
| Department | Accessories |
| Dimensions | Outer: 10.6 x 6 x 2.8 inches; Inner: 9.5 x 5 inches |
| Brand | Amazon Basics |
| IncludedComponents | Cake Pan |
| Country of Publication | China |
| Global Trade Identification Number | 00806574782621 |
| Manufacturer | Amazon |
| ProductIDType | 806574782621 |
| Item height | 2.8 inches |
| Manufacturer Contact Information | Seattle, WA 98109, USA |
| Unit Count | 2 Count |
| Is Oven Safe | Yes |
| Upper Temperature Rating | 220 Degrees Celsius |
| Material | Alloy Steel |
| Product Care Instructions | Hand Wash |
| Is the item dishwasher safe | No |
| Colour | Grey |
| Shape | Rectangular |
| Occasion | Birthday |
| Item Dimensions D x W x H | 26.9D x 15.2W x 7.1H Centimetres |
| Capacity | 1.8 Liters |
| Item Weight | 499 g |
| Special Feature | Oven Safe |
| Specific Uses For Product | Oven-safe |
| Item Model Number | 8E37B13A |
About This Item
- βDimensions: Outer: 10.6 x 6 x 2.8 inches; Inner: 9.5 x 5 inches
- βSet of 2 rectangular-shaped loaf pans; ideal for baking bread, pound cake, meatloaf, and more
- βHeavy-weight steel construction provides durability and fast, even heating for uniform browning
- βNonstick coating helps with effortless food release; oven-safe to 428 degrees F
- βHand washing recommended
- βPart of the Amazon Basics nonstick bakeware collection
- βNever use under a grill
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Set of 2 rectangular-shaped loaf pans; ideal for baking bread, pound cake, meatloaf, and more Heavy-weight steel construction provides durability and fast, even heating for uniform browning Nonstick coating helps with effortless food release; oven-safe to 428 degrees F Hand washing recommended Part of the Amazon Basics nonstick bakeware collection Dimensions: Outer: 10.6 x 6 x 2.8 inches; Inner: 9.5 x 5 inches Never use under a grill
Our Take
The right Amazon Basics accessory can extend the life and usefulness of your devices. Vivabay picks accessories that are well-built, compatible, and fairly priced.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 28% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.