








Arlo Essential Security Camera 2K | Outdoor-Indoor | 2nd Gen | Wireless with Spotlight, 2-Way Audio, Color Night Vision, Live Stream, Motion Activation, Real Time Notifications...
In Stock
SKU: F1CDDE59
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Arlo |
| Department | Bullet Cameras |
| Don’t miss a moment with the Arlo Secure App | Get real-time notifications with motion activation & live video 2-Way Audio, streaming in the Arlo app. Remote siren activation, Color Night Vision & large Field of View (130 degrees) & Integrated Spotlight. |
| Expert support at your fingertips | Access help through the Arlo app and connect with our community to learn and share. 24/7 chat support available via app or website. Product use & support for United States only. |
| Simple Wi-Fi Setup | Setup your camera(s) using 2.4GHz Wi-Fi connectivity. If you have a 5GHz network your router is most likely dual-band and will have a 2.4GHz network running too. |
| Connect with your favorite smart home partners | Works with Amazon Alexa & Google Home. Get more from Arlo with IFTTT automations such as receiving low battery notifications & turning on compatible lights when motion is detected.² |
| Other Special Features of the Product | 2-Way Audio, 2K Resolution, Built In Light, Motion Sensor, Night Vision |
| Indoor Outdoor Usage | Outdoor |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Controller Type | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Mount Type | Wall Mount |
| Color | White |
| Form Factor | Bullet |
| Installation Type | Screw In |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Shape | Dome |
| Alert Type | Motion Detection and Live View |
| Room Type | Garage, Hallway, Living Room, Office, Store Room |
| Waterproof Rating | IP65 |
| Control Method | App |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Connectivity Protocol | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Video Capture Resolution | 2K |
| Optical Zoom | 12 x |
| Focus Type | Auto Focus |
| Field Of View | 130 Degrees |
| Zoom Type | Optical Zoom |
| Antenna Location | Outdoor Security |
| Brand | Arlo |
| Model Name | Essential 2K Outdoor Camera |
| Number of Items | 2 |
| Built-In Media | 1x Quick Start Guide, 1x Security Decal, 2x Arlo Essential Outdoor Camera (2nd Generation), 2x Wall mount and Screw Kits, Charging Cable |
| Model Number | VMC2050 |
| UPC | 193108145442 |
| Item Type Name | Security Camera |
| Manufacturer | Arlo |
| Manufacturer Warranty Description | 1-year limited |
| Power Source | Battery Powered |
| Voltage | 5 Volts |
| Are Batteries Required | Yes |
| Number of Channels | 2 |
| Video Capture Format | MPEG-4 |
| Night Vision | Night Color |
| Number of IR LEDs | 2 |
| Item Dimensions | 2.08 x 2.34 x 3.67 inches |
| Item Weight | 0.45 Pounds |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Model Number | F1CDDE59 |
About This Item
- ●Don’t miss a moment with the Arlo Secure App: Get real-time notifications with motion activation & live video 2-Way Audio, streaming in the Arlo app. Remote siren activation, Color Night Vision & large Field of View (130 degrees) & Integrated Spotlight.
- â—ŹExpert support at your fingertips: Access help through the Arlo app and connect with our community to learn and share. 24/7 chat support available via app or website. Product use & support for United States only.
- â—ŹSimple Wi-Fi Setup: Setup your camera(s) using 2.4GHz Wi-Fi connectivity. If you have a 5GHz network your router is most likely dual-band and will have a 2.4GHz network running too.
- ●Connect with your favorite smart home partners: Works with Amazon Alexa & Google Home. Get more from Arlo with IFTTT automations such as receiving low battery notifications & turning on compatible lights when motion is detected.²
- ●Monitor your home, property & keep loves ones safe: Wireless security camera (2-Pack), crystal-clear 2K video, 2-Way Audio to talk & listen. Easy home monitoring—inside & out. Expandable system. Connects to 2.4GHz Wi-Fi.
- â—ŹExceptional Indoor & Outdoor Wireless Camera (2 Cameras): Watch, listen & talk. Monitor your home, property & keep loved ones safe, 2K video quality. Complete home monitoring system, add additional cameras throughout your exterior & interior.
- â—ŹArlo protects your everything. Including your privacy: At Arlo, we are as passionate about privacy as we are about safeguarding your home & family. Arlo is designed to keep your personal information private and in your control.
- â—ŹGet more with an Arlo Secure plan (paid plan required): Share & store video for up to 60 days, know more with personalized alerts for Person & Vehicle Recognition, plus get alerts for Packages, Animals, and Fire Detection.Âą
Customer Reviews (9)
Based on 9 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Monitor your home, property & keep loves ones safe: Wireless security camera (2-Pack), crystal-clear 2K video, 2-Way Audio to talk & listen. Easy home monitoring—inside & out. Expandable system. Connects to 2.4GHz Wi-Fi. Exceptional Indoor & Outdoor Wireless Camera (2 Cameras): Watch, listen & talk. Monitor your home, property & keep loved ones safe, 2K video quality. Complete home monitoring system, add additional cameras throughout your exterior & interior. Arlo protects your everything. Including your privacy: At Arlo, we are as passionate about privacy as we are about safeguarding your home & family. Arlo is designed to keep your personal information private and in your control. Don’t miss a moment with the Arlo Secure App: Get real-time notifications with motion activation & live video 2-Way Audio, streaming in the Arlo app. Remote siren activation, Color Night Vision & large Field of View (130 degrees) & Integrated Spotlight. Get more with an Arlo Secure plan (paid plan required): Share & store video for up to 60 days, know more with personalized alerts for Person & Vehicle Recognition, plus get alerts for Packages, Animals, and Fire Detection.¹ Expert support at your fingertips: Access help through the Arlo app and connect with our community to learn and share. 24/7 chat support available via app or website. Product use & support for United States only. Simple Wi-Fi Setup: Setup your camera(s) using 2.4GHz Wi-Fi connectivity. If you have a 5GHz network your router is most likely dual-band and will have a 2.4GHz network running too. Connect with your favorite smart home partners: Works with Amazon Alexa & Google Home. Get more from Arlo with IFTTT automations such as receiving low battery notifications & turning on compatible lights when motion is detected.²
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 53% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.