









ASRock A520M-ITX/AC Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen™ / Future AMD Ryzen™ Processors (3000 and 4000 Series Processors) Mini ITX Motherboard
(8 reviews)
$132.00
In Stock
SKU: C86EE5FC
Color: Select a color
Key Features:
Socket AM4Personal Computer+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Graphics Output | DisplayPort, HDMI |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 4000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Chipset Type | AMD A520 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 12 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | A520M-ITX/AC |
| Model Number | A520M-ITX/AC |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483932045 |
| Built-In Media | Quick Installation Guide, Support CD, I/O Shield - 2 x SATA Data Cables - 2 x ASRock WiFi 2.4/5 GHz Antennas |
| Item height | 5.8 Centimetres |
| Item Weight | 0.02 Pounds |
| Manufacturer Contact Information | Chino, CA 91710, USA |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Dimensions L x W x H | 21.2L x 5.8W x 27.5H Centimetres |
| Standing screen display size | 75 |
| Processor | 5x86 |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Brand | ASRock |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| Model Name | B550M-ITX/AC |
| CPU Model | 5X86 |
| Series | B550M-ITX/AC |
| Item model number | B550M-ITX/AC |
| Item Weight | 1.83 pounds |
| Product Dimensions | 11 x 8.5 x 2.5 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 11 x 8.5 x 2.5 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory Size | 8 GB |
| Batteries | 1 CR2032 batteries required. |
| Manufacturer | ASRock |
| Language | English |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Date First Available | June 16, 2020 |
| Item Model Number | C86EE5FC |
About This Item
- ●Graphics Output: DisplayPort, HDMI
- ●Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen / Future AMD Ryzen Processors (3000 and 4000 Series Processors)
- ●Supports DDR4 4733+ (OC)
- ●1 x PCIe 3.0 x16
- ●7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887 Audio Codec)
- ●Supports AMD AM4 Socket Ryzen 3000, 3000 G-Series, 4000 G-Series, 5000 and 5000 G-Series Desktop Processors but not compatible with AMD Athlon Processors
- ●Supports DDR4 4733+ (OC)
- ●Graphics Output: DisplayPort, HDMI
- ●7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887 Audio Codec)
Customer Reviews (8)
3.9
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen / Future AMD Ryzen Processors (3000 and 4000 Series Processors) Supports DDR4 4733+ (OC) 1 x PCIe 3.0 x16 Graphics Output: DisplayPort, HDMI 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887 Audio Codec)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.