








ASRock AMD B550 PG Riptide ATX Motherboard Dual Channel DDR4 4933 MHz AM4 Socket 128 GB SATA3 6.0 Gb/s M.2
In Stock
SKU: 2DF99720
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Graphics Outputs | 1 HDMI, 1 DisplayPort |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Ryzen 3000, 3000 G-Series, 4000 G-Series, 5000, 5000 G-Series |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 9 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 1 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | 90-MXBGH0-A0UAYZ |
| Model Number | 90-MXBGH0-A0UAYZ |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483935190 |
| Item height | 6.5 inches |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Manufacturer Contact Information | Paris, Γle-de-France 91410, FR |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 31L x 21W x 5H Centimetres |
| Item Model Number | 2DF99720 |
About This Item
- βGraphics Outputs: 1 HDMI, 1 DisplayPort
- βSupports AMD AM4 Socket Ryzen 3000, 4000 G-Series and 5000 Series Desktop Processors
- β8 Phase, Digi Power, Dr. MOS
- βSupports DDR4 4733+ (OC)
- β1 PCIe 4.0 x16 Slot, 1 PCIe 3.0 x16 Slots, 1 PCIe 3.0 x1 Slot, 1 M.2 Key E for Wi-Fi
- β7.1 CH HD Audio (Realtek ALC897 Audio Codec), Nahimic Audio
- β4 SATA3, 1 Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4), 1 M.2 (PCIe Gen3 x2 & SATA3)
- β2 Rear USB 3.2 Gen2 (Type-A + Type-C) 1 Front USB 3.2 Gen1 Type-C 6 USB 3.2 Gen1 (4 Rear, 2 Front) 6 USB 2.0 (2 Rear, 4 Front)
Customer Reviews (7)
Based on 7 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD AM4 Socket Ryzen 3000, 4000 G-Series and 5000 Series Desktop Processors 8 Phase, Digi Power, Dr. MOS Supports DDR4 4733+ (OC) 1 PCIe 4.0 x16 Slot, 1 PCIe 3.0 x16 Slots, 1 PCIe 3.0 x1 Slot, 1 M.2 Key E for Wi-Fi Graphics Outputs: 1 HDMI, 1 DisplayPort 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC897 Audio Codec), Nahimic Audio 4 SATA3, 1 Hyper M.2 (PCIe Gen4 x4), 1 M.2 (PCIe Gen3 x2 & SATA3) 2 Rear USB 3.2 Gen2 (Type-A + Type-C) 1 Front USB 3.2 Gen1 Type-C 6 USB 3.2 Gen1 (4 Rear, 2 Front) 6 USB 2.0 (2 Rear, 4 Front)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.9/5 by verified buyers β 7 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.