










ASRock B450M-HDV R4.0 AM4 AMD Promontory B450 SATA 6Gb/s Micro ATX AMD Motherboard
(13 reviews)
$103.50
In Stock
SKU: 42A4CEB3
Key Features:
Socket AM4Personal Computer+31 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Cup | socket AM4, 6 power Phase design, supports CPU up to 105W |
| Chipset | AMD Promontory B450 |
| Slots | 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x1 |
| Audio | Relate ALC887 7.1-Channel High Definition Audio CODEC |
| LAN | Relate RTL8111H PCIE x1 Gigabit Ethernet Controller |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Athlon |
| Chipset Type | AMD B450 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Athlon |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 23 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B450M-HDV R4.0 |
| Model Number | B450M-HDV R4.0 |
| Manufacturer | Asrock |
| Global Trade Identification Number | 04717677337617 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 9.6 inches |
| Item Weight | 730 Grams |
| Manufacturer Contact Information | Chino, CA 91710, USA |
| Warranty Description | 1 year |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 6.4W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 42A4CEB3 |
About This Item
- βCup: socket AM4, 6 power Phase design, supports CPU up to 105W
- βChipset: AMD Promontory B450
- βSlots: 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x1
- βAudio: Relate ALC887 7.1-Channel High Definition Audio CODEC
- βLAN: Relate RTL8111H PCIE x1 Gigabit Ethernet Controller
- βCE Approved
Customer Reviews (13)
4.8
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Cup: socket AM4, 6 power Phase design, supports CPU up to 105W Chipset: AMD Promontory B450 Slots : 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x1 Audio: Relate ALC887 7.1-Channel High Definition Audio CODEC LAN: Relate RTL8111H PCIE x1 Gigabit Ethernet Controller CE Approved
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.