








ASROCK B450M PRO4 R2.0 Socket AM4/ AMD B450/ DDR4/ SATA3&USB3.2/ M.2/ Micro ATX Motherboard
(13 reviews)
$86.50
In Stock
SKU: 556C010D
Key Features:
Socket AM4Desktop Personal Computer+32 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Desktop Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 2nd Gerenration Ryzen |
| Chipset Type | AMD B450 |
| Memory Clock Speed | 1800 GHz |
| Platform | Android |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 12 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 10 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 10 |
| USB 2.0 | 10 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B450M PRO4 R2.0 |
| Model Number | B450M PRO4 R2.0 |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483932793 |
| Item Type Name | ASRock B450M PRO4 R2.0 B450 |
| Built-In Media | Quick installation guide, supports CD, I/O Shield - 2 x SATA data cables - 2 x screws for M.2 sockets |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item height | 2.5 inches |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Dimensions L x W x H | 31L x 21W x 5H Centimetres |
| Item Model Number | 556C010D |
About This Item
- βASRock USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s)
- βASRock Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4)
- βASRock Full Spike Protection (for all USB, Audio, LAN Ports)
- βASRock Live Update & APP Shop
- βSupports AMD AM4 Socket Ryzen 2000, 3000 and 5000 Series Desktop Processors
Customer Reviews (13)
4.5
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASRock USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) ASRock Ultra M.2 (PCIe Gen3 x4) ASRock Full Spike Protection (for all USB, Audio, LAN Ports) ASRock Live Update & APP Shop Supports AMD AM4 Socket Ryzen 2000, 3000 and 5000 Series Desktop Processors
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.