



ASRock B550 Phantom Gaming 4 AC Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen™ / Future AMD Ryzen™ Processors Motherboard
(13 reviews)
$82.20$86.505% OFF
In Stock
SKU: 84974F3C
Key Features:
Socket AM4Gaming ConsolePersonal Computer+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Graphics Output Options | HDMI |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Gaming Console, Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 3rd Generation |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 4733 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 12 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 9 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B550 PHANTOM GAMING 4 AC |
| Model Number | B550 PHANTOM GAMING 4 AC |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483931512 |
| Built-In Media | Quick Installation Guide, Support CD, I/O Shield - 2 x SATA Data Cables - 2 x ASRock WiFi 2.4/5 GHz Antennas - 1 x Screw for M.2 Socket |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item height | 2.5 inches |
| Manufacturer Contact Information | Chino, CA 91710, USA |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Model Number | 84974F3C |
About This Item
- ●Graphics Output Options: HDMI
- ●Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen / Future AMD Ryzen Processors
- ●8 Power Phase Design, Digi Power. ACPI 5.1 compliance wake up events
- ●Supports DDR4 4733+ (OC)
- ●1 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 2 PCIe 3.0 x1
Customer Reviews (13)
3.6
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 3rd Gen AMD AM4 Ryzen / Future AMD Ryzen Processors 8 Power Phase Design, Digi Power. ACPI 5.1 compliance wake up events Supports DDR4 4733+ (OC) 1 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 2 PCIe 3.0 x1 Graphics Output Options: HDMI
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Currently 5% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.