









ASRock B760 Pro RSD4 LGA1700 ATX Motherboard - Supports 14th/13th/12th Gen Intel Core, DDR4 5333+ (OC), Dual M.2 PCIe Gen4, 2.5G LAN, USB 3.2 Gen2 Type-C, HDMI/DP, Nahimic Audio
(6 reviews)
$228.00
In Stock
SKU: F783FDBA
Key Features:
LGA 1700Personal Computer+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Graphics Output Options | HDMI, DisplayPort |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | 12th and 13th Gen Intel Processors |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Intel Core Duo |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | ATX |
| Graphics Card Interface | PCI Express, PCI-Express x16 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| S/PDIF Connector Type | Coaxial |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B760 PRO RS/D4 |
| Model Number | B760 PRO RS/D4 |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483942075 |
| Item height | 6.5 inches |
| Item Weight | 998 g |
| Item Model Number | F783FDBA |
About This Item
- βGraphics Output Options: HDMI, DisplayPort
- βSupports 13th Gen & 12th Gen Intel Core Processors (LGA1700)
- β7+1+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+GT
- βSupports DDR4 5333MHz (OC)
- β2 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 3.0 x1, 1 M.2 Key E for WiFi
Customer Reviews (6)
5.0
Based on 6 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports 13th Gen & 12th Gen Intel Core Processors (LGA1700) 7+1+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+GT Supports DDR4 5333MHz (OC) 2 PCIe 4.0 x16, 1 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 3.0 x1, 1 M.2 Key E for WiFi Graphics Output Options: HDMI, DisplayPort
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 6 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.