










ASRock B860 Pro RS Intel Core Ultra DDR5 8666 MHz 256GB M.2 LGA1851 ATX Motherboard SATA3 6.0 Gb/s PCIe 5.0 BIOS Flashback
(5 reviews)
$170.60
In Stock
SKU: 90A15A37
Key Features:
LGA 1851Desktop+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Graphics Output Options | 1 HDMI, 1 DisplayPort |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Compatible Devices | Desktop |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra |
| Chipset Type | Intel B860 |
| Memory Clock Speed | 8666 MHz |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | Integrated, PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Total Usb Ports | 14 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | B860 PRO RS |
| Model Number | B860 PRO RS |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04711581490222 |
| Item height | 10 Centimetres |
| Item Weight | 0.5 Kilograms |
| Item Model Number | 90A15A37 |
About This Item
- βGraphics Output Options: 1 HDMI, 1 DisplayPort
- β10+1+1+1+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+GT+SA
- β4 x DDR5 DIMMs Supports Dual Channel, up to 8666+ (OC)
- βBLAZING M.2 (PCIE GEN5 x4)
- βNAHIMIC AUDIO
Customer Reviews (5)
4.8
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
10+1+1+1+1 Power Phase, Dr.MOS for VCore+GT+SA 4 x DDR5 DIMMs Supports Dual Channel, up to 8666+ (OC) Graphics Output Options: 1 HDMI, 1 DisplayPort BLAZING M.2 (PCIE GEN5 x4) NAHIMIC AUDIO
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.