






ASRock H370M-HDV LGA1151/ Intel H370/ DDR4/ SATA3&USB3.2/ Micro ATX Motherboard
(13 reviews)
$101.10
In Stock
SKU: B503CCCF
Key Features:
LGA 1151Personal ComputerLaptop+29 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Chipset | Intel H370 |
| PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2 | x16 mode) |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Compatible Devices | Personal Computer, Laptop |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | 8th Generation Intel Core |
| Chipset Type | Intel H370 |
| Memory Clock Speed | 2.67 GHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | 1.2GHz Cortex A8 Processor |
| Memory Storage Capacity | 1 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 9 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | H370M-HDV |
| Model Number | H370M-HDV |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483933110 |
| Item height | 3 inches |
| Item Weight | 500 Grams |
| Manufacturer Contact Information | Paris, Γle-de-France 91410, FR |
| Warranty Description | 1 year |
| Item Dimensions L x W x H | 21L x 7W x 27H Centimetres |
| Item Model Number | B503CCCF |
About This Item
- βChipset: Intel H370
- βPCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode)
- βASRock Live Update & APP Shop
- βSupports 9th and 8th Gen Intel Core Processors (Socket 1151)
- βSupports CPU up to 95W
- β4 Power Phase design
- β1 x PCI Express 3.0 x1 Slot
Customer Reviews (13)
3.9
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASRock Live Update & APP Shop Supports 9th and 8th Gen Intel Core Processors (Socket 1151) Supports CPU up to 95W 4 Power Phase design Chipset: Intel H370 PCI Express 3.0 x16 Slot (PCIE2: x16 mode) 1 x PCI Express 3.0 x1 Slot
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.