










ASRock Phantom Gaming X870 Riptide WiFi 7 AMD Ryzen Socket AM5 ATX Motherboard DDR5 DIMMs 8000 MHz 256 GB USB4 M.2 SATA3 6.0 Gb/s
(8 reviews)
$234.10$298.4022% OFF
In Stock
SKU: 238C8287
Key Features:
Socket AM5Personal Computer+25 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ASRock |
| Department | Motherboards |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 9000, 8000, 7000 |
| Chipset Type | AMD X870 |
| Memory Clock Speed | 8000 MHz |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | AMD Ryzen 7 |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | Integrated, PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 20 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 8 |
| Total Usb Ports | 20 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Brand | ASRock |
| Model Name | X870 RIPTIDE WIFI |
| Model Number | X870 RIPTIDE WIFI |
| Manufacturer | ASRock |
| Global Trade Identification Number | 04710483949357 |
| Item height | 7.5 Centimetres |
| Item Weight | 2.1 Kilograms |
| Item Model Number | 238C8287 |
About This Item
- βSupports AMD RyzenTM 9000, 8000 and 7000 Series Processors
- β14+2+1 Phase Power Design, 80A Dr.MOS for VCore+SOC
- βRealtek ALC4082 7.1 CH HD Audio Codec, Nahimic Audio
- β4 x DDR5 DIMMs Supports Dual Channel, up to 8000+ (OC)
- βSupports Toolless Multi-Layer M.2 Heatsink, M.2 Bottom Heatsink
Customer Reviews (8)
4.4
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Supports AMD RyzenTM 9000, 8000 and 7000 Series Processors 14+2+1 Phase Power Design, 80A Dr.MOS for VCore+SOC Realtek ALC4082 7.1 CH HD Audio Codec, Nahimic Audio 4 x DDR5 DIMMs Supports Dual Channel, up to 8000+ (OC) Supports Toolless Multi-Layer M.2 Heatsink, M.2 Bottom Heatsink
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.4/5 by verified buyers β 8 reviews confirm quality.
- βCurrently 22% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.