










ASUS Gaming Desktop PC G Series G700TF-DS774 Intel Core Ultra 7 265F 16GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home
$2,505.60
In Stock
SKU: 6669DF02
Key Features:
ASUSG Series+45 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Brand | ASUS |
| Series | G Series |
| Model | G700TF-DS774 |
| Part Number | 90PF05Q1-M00100 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 (16GB DDR5 U-DIMM) |
| Storage | 1TB M.2 2280 PCIE G4 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 PRIME 12GB GDDR7 |
| Power Supply | 850W power supply (80+ Gold, peak 900W) |
| Keyboard | Gaming RGB Keyboard (USB) |
| Mouse | Gaming RGB Mouse (USB) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B860 |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| GPU Memory | 12 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| SSD | 1TB |
| Storage Spec | 1TB M.2 2280 PCIE G4 SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Features | High Definition 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 3 x DisplayPort |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 Type-A2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| Internal Bays | 2 x 3.5" |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x163 x PCIe 4.0 x16 (when using vertical graphic card, other PCle 4.0 x16 slots are not available) |
| Dimensions H x W x D | 18.88" x 9.45" x 20.05" |
| Weight | 40.39 lbs. |
| First Listed on Newegg | September 11, 2025 |
| Item Model Number | 6669DF02 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS Gaming Desktop PC G Series G700TF-DS774 Intel Core Ultra 7 265F 16GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5070 Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.