










ASUS Gaming Desktop PC GM700TZ-NS776 AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 1TB NVMe SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home
(5 reviews)
$2,278.80$2,520.0010% OFF
In Stock
SKU: C97C8642
Key Features:
ASUSGM700TZ-NS776+49 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | ASUS |
| Brand | ASUS |
| Model | GM700TZ-NS776 |
| Part Number | 90PF05T1-M00NP0 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Tower |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 5600 |
| Storage | 1TB M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9070 XT PRIME 16GB GDDR6 OC |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 850W power supply (80+ Gold, peak 900W) |
| Cooling System | Liquid Cooler |
| Keyboard | Gaming RGB Keyboard(USB) |
| Mouse | Gaming RGB Mouse(USB) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9070 XT |
| GPU Memory | 16 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | High Definition 7.1 Channel Audio |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Front USB | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Front Audio Ports | 2 |
| Video Ports | 1 x HDMI, 3 x DisplayPort |
| Rear USB | 4 x USB 2.0 Type-A1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| RJ45 | 1 port |
| Rear Audio Ports | 3 ports |
| External Bays | 2 x 3.5" |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x163 x PCIe 4.0 x16 |
| Dimensions H x W x D | 18.88" x 9.45" x 20.05" |
| Weight | 39.68 lbs. |
| First Listed on Newegg | June 16, 2025 |
| Item Model Number | C97C8642 |
Customer Reviews (5)
5.0
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
ASUS Gaming Desktop PC GM700TZ-NS776 AMD Ryzen 7 9800X3D 32GB DDR5 1TB NVMe SSD AMD Radeon RX 9070 XT Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 5 reviews confirm quality.
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.