










ASUS Prime B550-PLUS AC-HES AMD AM4 (3rd Gen Ryzen) ATX Motherboard (Dual M.2, PCIe4.0, WIFI5, 1Gb Ethernet, SATA 6 Gbps, USB 3.2 Gen 2 Type-C, Front USB 3.2 Gen 1 Type-C and...
In Stock
SKU: 9A80C9F0
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| AMD AM4 Socket and PCIe 4.0 | The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs |
| Connectivity | Dual M.2, PCIe 4.0, WIFI 5, 1 Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and Type-C, front USB 3.2 Gen 1 Type-A and Type-C |
| Comprehensive Cooling | VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility |
| 5X Protection III | all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O |
| Boosted Memory Performance | ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance. |
| Enhanced Power Solution | 8+1 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs |
| Aura Sync RGB | Synchronizable LED effects across a wide range of compatible PC gear with an RGB LED header and Addressable Gen 2 RGB header for greater customization |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | AMD Ryzenβ’ 5000 Series, 5000 G-Series, 4000 G-Series, 3000 Series Desktop Processors |
| Chipset Type | AM4 |
| Memory Clock Speed | 4866 MHz |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 10 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME B550-PLUS AC-HES |
| Model Number | PRIME B550-PLUS AC-HES |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 195553397162 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 0.4 Centimetres |
| Item Weight | 0.9 Kilograms |
| Warranty Description | 3 Year Manufacturer |
| Item Dimensions L x W x H | 30.5L x 24.2W x 0.4H Centimetres |
| Item Model Number | 9A80C9F0 |
About This Item
- βAMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs
- βConnectivity: Dual M.2, PCIe 4.0, WIFI 5, 1 Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and Type-C, front USB 3.2 Gen 1 Type-A and Type-C
- βComprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility
- β5X Protection III: all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O
- βBoosted Memory Performance: ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance.
- βEnhanced Power Solution: 8+1 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs
- βAura Sync RGB: Synchronizable LED effects across a wide range of compatible PC gear with an RGB LED header and Addressable Gen 2 RGB header for greater customization
- βCEC Tier II ready
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs Connectivity: Dual M.2, PCIe 4.0, WIFI 5, 1 Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2 Type-A and Type-C, front USB 3.2 Gen 1 Type-A and Type-C Comprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility 5X Protection III: all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O Boosted Memory Performance: ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance. Enhanced Power Solution: 8+1 DrMOS power stages with high-quality alloy chokes and durable capacitors to provide reliable power for the last AMD high-count-core CPUs Aura Sync RGB: Synchronizable LED effects across a wide range of compatible PC gear with an RGB LED header and Addressable Gen 2 RGB header for greater customization CEC Tier II ready
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 11 reviews confirm quality.
- βCurrently 22% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.