










ASUS Prime B550M-A WiFi II AMD AM4 (3rd Gen Ryzen™) Micro ATX Motherboard (PCIe 4.0, WiFi 6, ECC Memory, 1Gb LAN, HDMI 2.1/D-Sub, 4K@60HZ, Addressable Gen 2 RGB Header and Aura...
In Stock
SKU: 12B3004B
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| AMD AM4 Socket and PCIe 4.0 | The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs |
| Ultrafast Connectivity | 1x PCIe 4.0 x16 SafeSlot, WiFi 6 (802.11ax), 1Gb LAN, dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, USB 3.2 Gen 2 Type-A , HDMI 2.1 (4K@60HZ), D-Sub & DVI |
| Comprehensive Cooling | VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility |
| 5X Protection III | all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O |
| Boosted Memory Performance | ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance. |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 13 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 11 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 16 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME B550M-A WIFI II |
| Model Number | PRIME B550M-A WIFI II |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 195553309752 |
| Item Type Name | Computer motherbaord |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.8 inches |
| Item Weight | 2.55 Pounds |
| Manufacturer Contact Information | 48720 Kato Rd, Fremont, CA 94538 |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 26.7L x 7.1W x 27.4H Centimetres |
| Item Model Number | 12B3004B |
About This Item
- ●AMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs
- ●Ultrafast Connectivity: 1x PCIe 4.0 x16 SafeSlot, WiFi 6 (802.11ax), 1Gb LAN, dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, USB 3.2 Gen 2 Type-A , HDMI 2.1 (4K@60HZ), D-Sub & DVI
- ●Comprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility
- ●5X Protection III: all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O
- ●Boosted Memory Performance: ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance.
Customer Reviews (11)
Based on 11 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
AMD AM4 Socket and PCIe 4.0: The perfect pairing for 3rd Gen AMD Ryzen CPUs Ultrafast Connectivity: 1x PCIe 4.0 x16 SafeSlot, WiFi 6 (802.11ax), 1Gb LAN, dual M.2 slots (NVMe SSD)—one with PCIe 4.0 x4 connectivity, USB 3.2 Gen 2 Type-A , HDMI 2.1 (4K@60HZ), D-Sub & DVI Comprehensive Cooling: VRM heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2 utility 5X Protection III: all-round protection with LANGuard, DRAM overcurrent protection, overvoltage protection, SafeSlot Core safeguards and stainless-steel back I/O Boosted Memory Performance: ASUS OptiMem proprietary trace layout allows memory kits to operate at higher frequencies with lower voltages to maximize system performance.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.8/5 by verified buyers — 11 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.