










ASUS Prime B760M-A AX LGA 1700(Intel® 12th&13th Gen) microATX Motherboard (PCIe® 4.0, 2xM.2 Slots, DDR5,Realtek 2.5 Gb LAN,WiFi 6, DP,Rear USB 3.2 Gen 2, Front USB 3.2 Gen 1...
In Stock
SKU: 808B1C7F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 Socket | Ready for 13th Gen and 12th Gen Intel processors |
| Ultrafast Connectivity | PCIe 4.0, DDR5, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Comprehensive Cooling | VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ |
| ASUS OptiMem II | Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking |
| Aura Sync RGB Lighting | Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Compatible Processors | 14th, 13th and 12th Gen Intel processors |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 7000 MHz |
| Platform | No Operating System |
| CPU Model | Core i3 |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 50 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME B760M-A AX |
| Model Number | PRIME B760M-A AX |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105079007 |
| Global Trade Identification Number | 00197105079007 |
| Item Type Name | Computer motherboard |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2.58 inches |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 24.4L x 24.4W x 24.4H Centimetres |
| Item Model Number | 808B1C7F |
About This Item
- ●Intel LGA 1700 Socket: Ready for 13th Gen and 12th Gen Intel processors
- ●Ultrafast Connectivity: PCIe 4.0, DDR5, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C
- ●Comprehensive Cooling: VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+
- ●ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking
- ●Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 Socket: Ready for 13th Gen and 12th Gen Intel processors Ultrafast Connectivity: PCIe 4.0, DDR5, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, Wi-Fi 6, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C Comprehensive Cooling: VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 30% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.