







ASUS Prime B760M-A D4 Intel® B760 (LGA 1700)(13th and 12th Gen) mATX Motherboard, PCIe 4.0, 2xM.2 Slots,2.5Gb LAN, DisplayPort,Dual HDMI,Rear USB 3.2 Gen 2, Front USB 3.2 Gen 1...
In Stock
SKU: 7B832581
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Ultrafast Connectivity | PCIe 4.0, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Comprehensive Cooling | VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ |
| ASUS OptiMem II | Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking |
| Aura Sync RGB Lighting | Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 4.6 GHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express 4.0 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 4 |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | Asus |
| Model Name | PRIME B760M-A D4 |
| Model Number | PRIME B760M-A D4 |
| Manufacturer | Asus |
| UPC | 195553984034 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 2 inches |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Warranty Description | 3 Years |
| Item Dimensions L x W x H | 26.4L x 5.1W x 27.4H Centimetres |
| Size | PRIME B760M-A-CSM|M.2x2, PRIME B760M-A|M.2x2, PRIME B760M-K|M.2x2, PRIME B760M-A AX|M.2x2|WiFi6, PRIME B760M-A AX|M.2x2|WiFi6 (Pack of 10), ROG B760-A|M.2x3|WiFi6E, TUF B760-Plus|M.2x3|WiFi6, TUF B760M-BTF|M.2x3|WiFi6, Pro B760M-CT-CSM|M.2x4 |
| Color | mATX|DDR4, ATX|DDR5, ATX|DDR5|BTF, mATX|DDR5 |
| Processor | pentium |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 4.6 GHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Chipset Type | Intel B760 |
| Memory Clock Speed | 4.6 GHz |
| Platform | Windows 10 |
| Model Name | PRIME B760M-A D4 |
| CPU Model | Pentium |
| Series | PRIME B760M-A D4 |
| Item model number | PRIME B760M-A D4 |
| Item Weight | 2.2 pounds |
| Product Dimensions | 10.8 x 10.4 x 2 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 10.8 x 10.4 x 2 inches |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | January 3, 2023 |
| Item Model Number | 7B832581 |
About This Item
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- ●Ultrafast Connectivity: PCIe 4.0, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C
- ●Comprehensive Cooling: VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+
- ●ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking
- ●Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
- ●Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors
- ●Ultrafast Connectivity: PCIe 4.0, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C
- ●Comprehensive Cooling: VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+
- ●ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking
- ●Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 13th Gen Intel Core processors & 12th Gen Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors Ultrafast Connectivity: PCIe 4.0, two M.2 slots, Realtek 2.5Gb Ethernet, rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C Comprehensive Cooling: VRM heatsink, M.2 heatsink, PCH heatsink, hybrid fan headers and Fan Xpert 2+ ASUS OptiMem II: Careful routing of traces and vias, plus ground layer optimizations to preserve signal integrity for improved memory overclocking Aura Sync RGB Lighting: Onboard Addressable Gen 2 headers and Aura RGB header for RGB LED strips, easily synced with Aura Sync-capable hardware
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.1/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.