


ASUS Prime H610I-PLUS D4 LGA 1700(Intel 12th Gen&Intel vPro) Mini ITX Motherboard(PCIe 4.0,DDR4,USB 3.2 Gen 1 Type-A,1Gb LAN,DP/HDMI/D-Sub,V-M.2(E),Q-LED,Mono-Out Header with...
(13 reviews)
$134.10
In Stock
SKU: 10AEEC8B
Key Features:
LGA 1700Personal Computer+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Asus |
| Department | Motherboards |
| Intel LGA 1700 socket | Ready for 12th Gen Intel processors |
| Comprehensive cooling | VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert |
| Ultrafast connectivity | PCIe 4.0, DDR4, 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 1 and V-M.2 Key E slot for Wi-Fi |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | intel celeron |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Pentium |
| Memory Storage Capacity | 1 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Slots Available | 2 |
| Number of Ports | 4 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Brand | Asus |
| Model Name | Prime H610I PLUS D4 |
| Model Number | PRIME H610I-PLUS D4-CSM |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 195553755757 |
| Country of Origin | China |
| Item height | 9 inches |
| Item Weight | 726 g |
| Warranty Description | 3 years |
| Item Dimensions L x W x H | 18.5L x 6.1W x 22.9H Centimetres |
| Processor | intel_xeon |
| RAM | DDR4 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Brand | ASUS |
| CPU Socket | LGA 1700 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | intel celeron |
| Chipset Type | Intel H610 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Windows 10 |
| Model Name | PRIME H610I-PLUS D4-CSM |
| CPU Model | Intel Xeon |
| Series | PRIME H610I-PLUS D4-CSM |
| Item model number | PRIME H610I-PLUS D4-CSM |
| Item Weight | 1.6 pounds |
| Product Dimensions | 7.3 x 2.4 x 9 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 7.3 x 2.4 x 9 inches |
| Color | BLACK |
| Manufacturer | ASUS |
| Date First Available | April 10, 2022 |
| Item Model Number | 10AEEC8B |
About This Item
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel processors
- βComprehensive cooling: VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert
- βUltrafast connectivity: PCIe 4.0, DDR4, 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 1 and V-M.2 Key E slot for Wi-Fi
- βIntel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel processors
- βComprehensive cooling: VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert
- βUltrafast connectivity: PCIe 4.0, DDR4, 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 1 and V-M.2 Key E slot for Wi-Fi
Customer Reviews (13)
4.8
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Intel LGA 1700 socket: Ready for 12th Gen Intel processors Comprehensive cooling: VRM heatsink, PCH heatsink and Fan Xpert Ultrafast connectivity: PCIe 4.0, DDR4, 32Gbps M.2 slot, Realtek 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 1 and V-M.2 Key E slot for Wi-Fi
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.